Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Ekonomika

Heger:Taliansko je pre SR dôležitou krajinou v čase energetickej krízy

Na snímke v popredí zľava predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a taliansky premiér Mario Draghi si podávajú ruky počas stretnutia v Ríme 8. septembra 2022. Heger vystúpi s príhovorom na tému Ruská vojna na Ukrajine: Stret hodnôt. Foto: TASR - AP

Draghi s Hegerom hovorili aj o geopolitickej situácii v súvislosti s ruským útokom na Ukrajinu. Slovenský premiér pripomenul, že Taliansko pomáha Ukrajine humanitárne, vojensky aj finančne.

Rím 8. septembra (TASR) - Taliansko je pre Slovensko dôležitou krajinou a to najmä v čase energetickej krízy. Má k dispozícií LNG (skvapalnený zemný plyn) terminály a disponuje sieťou plynovodov vedúcich priamo na Slovensko. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) po štvrtkovom stretnutí s talianskym predsedom vlády Marion Draghim v Ríme.

"Z hľadiska diverzifikácie zdrojov prívodu plynu je Taliansko kľúčový partner," povedal Heger. Dodal, že Taliani investujú do rozširovania LNG terminálov a potrubí, aby dokázali dostatočne zásobovať krajiny naprieč Európou.

Obe krajiny zaviedli opatrenia na pomoc občanom v časoch vysokej inflácie a energetickej krízy. Heger poukázal na to, že Taliansko zaviedlo daň z nadmerného zisku pre energetické podniky, z čoho potom vygenerovali príjmy do rozpočtu. Domácnostiam tak distribuovali jednorázové dávky. Slovensko má podľa Hegera oproti Taliansku výhodu v tom, zaviedlo reguláciu cien elektriny pre domácnosti do konca tohto roka. "To čo Taliani zavedú od budúceho roka sa ešte len tvorí. Takže v tomto sme na jednej lodi," podotkol.

Draghi s Hegerom hovorili aj o geopolitickej situácii v súvislosti s ruským útokom na Ukrajinu. Slovenský premiér pripomenul, že Taliansko pomáha Ukrajine humanitárne, vojensky aj finančne.

Taliansko čakajú 25. septembra predčasné parlamentné voľby. Premiéri sa rozprávali aj o vnútropolitickej situácii oboch krajín a o dôležitosti jednoty Európskej únie (EÚ). "Je potrebné aj v týchto časoch si túto jednotu zachovať a previesť takýmto spôsobom občanov EÚ cez náročnú energetickú krízu," poznamenal Heger.


(osobitná spravodajkyňa TASR Lenka Farkašová)