Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Ekonomika

Hlas-SD sa zaviazal, že obnoví výrobu v hlinikárni Slovalco

Na archívnej snímke priestory Slovalco. Foto: TASR - Ján Krošlák

Ukončenie výroby primárneho hliníka v Žiari nad Hronom označil Hlas-SD za "pomník neschopnosti" a zlyhanie vlády.

Žiar nad Hronom 1. mája (TASR) – Mimoparlamentná strana Hlas-SD chce obnoviť výrobu v hlinikárni Slovalco v Žiari nad Hronom. Verejný záväzok vyslovil predseda strany Peter Pellegrini na tlačovej konferencii v areáli podniku symbolicky na Sviatok práce. Odstavenie pecí na výrobu primárneho hliníka v Slovalcu označil za ohrozenie záujmov Slovenska i Európskej únie.

Ukončenie výroby primárneho hliníka v Žiari nad Hronom označil Hlas-SD za "pomník neschopnosti" a zlyhanie vlády. "Svojim cynizmom spôsobili, že podnik, v ktorom sa spája tradícia, zručnosť našich ľudí a modernosť, skončil. Ohrozili tým aj výrobu hliníka pre Európsku úniu, ktorá  je tak odkázaná na iné štáty," skonštatoval Pellegrini.

Hlas-SD dal i verejný záväzok, že výrobu hliníka v Slovalcu v prípade úspechu v nadchádzajúcich voľbách obnoví. Presadiť chce silný štát, ktorý bude mať kontrolu nad energetickými závodmi a potravinovou politikou tak, aby ľudia neboli sociálne ohrození. "Nemôže sa stať, že vyrábame lacnú elektrinu na Slovensku a spätne ju draho nakupujeme v zahraničí," dodal Pellegrini.

Hlinikáreň Slovalco pôvodne prevádzkovala 226 elektrolýznych pecí, výrobu utlmila vlani v auguste. Rozhodnutie odstaviť aj posledné pece na výrobu primárneho hliníka odsúhlasili začiatkom januára akcionári spoločnosti. Rozhodnutie podnik vysvetľoval reakciou na vysoké ceny elektriny a nedostatočné kompenzácie zo strany štátu určené pre energeticky náročný priemysel.

Počet zamestnancov v Slovalcu sa v dôsledku odstavenia pecí postupne znižoval zo 450 na približne 150. V podniku naďalej funguje recyklačné centrum na spracovanie procesného šrotu. Väčšinovým vlastníkom spoločnosti je svetový hliníkový gigant Norsk Hydro, menšinovým spoločnosť Penta Investments.