< sekcia Ekonomika

Pravidelne by sa malo hodnotiť uplatnenie absolventov, tvrdí INEKO

Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR/AP

Štát by mal podľa ekonómov viac hodnotiť aj výsledky jednotlivých úradov práce, sociálnych vecí a rodiny.

Bratislava 15. decembra (TASR) – Štát by mal pravidelne vyhodnocovať opatrenia, na ktoré prispieva v rámci aktívnej politiky na trhu práce. Pravidelne ich vyhodnocovať a zverejňovať efektivitu prijatých opatrení, koľko pracovných miest sa vytvorí a koľko sa na ne vynaloží prostriedkov z verejných financií. Ako skonštatoval dnes na odbornom seminári v Bratislave riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Peter Goliaš, k takému záveru dospeli v ankete prevažne ekonomickí analytici.

"Menej efektívne opatrenia by mali ustúpiť tým, ktoré sa osvedčili. Znižovať by sa mala aj administratívna záťaž malých firiem. Financie do stredných a vysokých škôl by mali byť nasmerované tak, aby odrážali úspešnosť uplatnenia absolventov na trhu práce. Znie to celkom logicky, avšak na Slovensku sa to neaplikuje," skonštatoval šéf inštitútu. "Pozreli sme sa na školy, koľko financií dostanú a aké majú výsledky v úspešnosti absolventov uplatniť sa v praxi, akú majú mieru nezamestnanosti. Zistili sme, že sú školy, ktoré majú vysoké normatívy, majú veľa peňazí na žiaka, a majú vysokú nezamestnanosť absolventov," podčiarkol šéf INEKO. Naopak, menej podporované majú podľa jeho slov lepšie výsledky, pokiaľ ide o uplatnenie ich absolventov v praxi.

"Chýba motivácia škôl vychovať absolventov tak, aby sa vedeli uplatniť v praxi. Na vysokých školách to existuje, avšak v minimálnej miere," čo však, ako zhodnotil Goliaš, má zásadný vplyv na to, aby sa ľudia po absolvovaní štúdia dokázali zamestnať.

Štát by mal podľa ekonómov viac hodnotiť aj výsledky jednotlivých úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Vhodnou metodikou by sa podľa Goliaša dalo dosiahnuť prenášanie lepších skúseností medzi úradmi.

Na ankete INEKO sa zúčastnilo 18 odborníkov, ktorí hodnotili 57 opatrení na zvýšenie zamestnanosti. Jej výsledky sú zverejnené aj na web stránke inštitútu. Objektívnym hodnotením postaveným na dátach, a nie na prieskume, je pre každú vládu rebríček Doing Business Svetovej banky, v ktorom sa situácia Slovenska z hľadiska hodnotenia podnikateľského prostredia zlepšila. "Rebríček obsahuje do detailov rozpísané bariéry podnikania," dodal Goliaš a ako podčiarkol, je to aj návod pre každú vládu na to, ako podnikateľské prostredie zlepšiť.