Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Ekonomika

Holandsko oficiálne uzavrelo ťažbu plynu v Groningene

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Od otvorenia plynového poľa Slochteren v roku 1963 Holandsko zarobilo na ťažbe plynu 360 miliárd eur, pričom ďalších 66 miliárd eur si rozdelili energetické giganty Shell a ExxonMobil.

Brusel/Amsterdam 2. októbra (TASR) - Holandsko v nedeľu, po 60 rokoch ťažby, oficiálne zastavilo ťažbu zemného plynu v provincii Groningen. V pondelok o tom informoval spravodajský portál DutchNews.nl.

Holandská vláda súhlasila s ukončením ťažby na konci posledného "plynového roka", ktorý trvá od októbra do októbra. Vláda si však ponechala možnosť opätovného spustenia ťažby na piatich miestach, ak počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny nastanú silné mrazy. Dočasná vláda medzitým chystá legislatívu, ktorá by umožnila zatvorenie a zapečatenie piatich zostávajúcich plynárenských lokalít 1. októbra 2024.

Miestni obyvatelia sú dosť skeptickí, čo sa týka skutočného ukončenia ťažby, a myslia si, že vláda k tomu prikročí, ak bude krajina v recesii a bude potrebné doplniť štátnu kasu.

Populácia z oblasti mesta Groningen tvrdí, že vláda po dlhé roky ignorovala vplyv zemetrasení spôsobených ťažbou plynu, a že sťažila proces finančného odškodnenia za narušenú statiku budov natoľko, že mnohí z postihnutých lokalít ešte stále čakajú na opravu svojich domovov.

Existujú tiež obavy, že NAM, spoločný podnik spoločností Shell a ExxonMobil, ktorý má monopol na ťažbu plynu v Holandsku, uskutoční svoj plán na spustenie ťažby v provincii Drenthe, južne od Groningenu. NAM totiž našiel spôsob, ako získavať plyn bez poškodenia nehnuteľností v obci Norg, kde sa zásoby odhadujú na 15 miliárd kubických metrov plynu.

"Tento plyn zvýši odolnosť plynárenského systému a dočasne zníži našu závislosť od dovážaného plynu," uviedla spoločnosť NAM v oficiálnom vyhlásení so spresnením, že by mohla obnoviť výrobu v Norgu do dvoch rokov.

Od otvorenia plynového poľa Slochteren v roku 1963 Holandsko zarobilo na ťažbe plynu 360 miliárd eur, pričom ďalších 66 miliárd eur si rozdelili energetické giganty Shell a ExxonMobil.

Náklady pre domáce obyvateľstvo však boli vysoké, od 80. rokov 20. storočia zasiahlo región viac ako 1600 zemetrasení, ktoré poškodili okolo 85.000 budov. Najväčšie bolo zemetrasenie o sile 3,6 stupňa Richterovej stupnice v obci Huizinge v roku 2012.

Odvtedy sa ťažba plynu znížila z 54 miliárd kubických metrov ročne na iba 3,6 miliardy kubických metrov vlani.

Zemetrasenie o sile 1,9 stupňa Richterovej stupnice zaznamenali aj v nedeľu v obci Drenthe Hooghalen južne od mesta Assen. Zemetrasenia bolo tri kilometre pod úrovňou zeme, čo naznačuje, že súviselo s ťažbou plynu.