Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 3. október 2023Meniny má Stela
< sekcia Ekonomika

Horváth: Ekonomiku negatívne ovplyvňuje inflácia, pozitívne export

Na snímke minister financií SR Michal Horváth. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Horváth upozornil, že Slovensko má aj mimoriadny rok z hľadiska čerpania eurofondov, ktoré znamenajú veľmi dôležitý impulz pre ekonomiku.

Bratislava 29. mája (TASR) - Slovenskú ekonomiku v tomto roku negatívne ovplyvňuje inflácia, ktorá oslabuje spotrebu domácností. Potiahnuť by ju naopak mohla oživujúca svetová ekonomika či čerpanie eurofondov, predpokladá nový minister financií Michal Horváth.

"Vývoj v tomto roku je poznačený tým, že na jednej strane na ekonomiku dolieha inflácia, ktorá tlmí kúpyschopnosť obyvateľstva. Vidíme už na začiatku roka slabnúci dopyt domácností. Zrejme takýto vývoj bude pretrvávať aj naďalej," uviedol v rozhovore pre TASR.

Zároveň však pripomenul, že už na začiatku roka sa darilo priemyselnej výrobe a exportom. "Očakáva sa, že sa bude oživovať svetová ekonomika, nástup čínskej ekonomiky a podobne, to by mohlo potiahnuť aj našu ekonomiku od druhého polroka tohto roka," avizoval Horváth.

Upozornil, že Slovensko má aj mimoriadny rok z hľadiska čerpania eurofondov, ktoré znamenajú veľmi dôležitý impulz pre ekonomiku. Tento rok končí možnosť dočerpať eurofondy zo starého programového obdobia, zároveň sa už rozbieha nové obdobie a priebežne sa čerpá aj plán obnovy.

Minister dúfa, že sa na poslednú chvíľu podarí napĺňať plány, ktoré v tejto oblasti sú. "To zaostávanie je obrovské, ale dúfam, že v priebehu tohto roka to do veľkej miery dobehneme. Toto by malo tiež citeľne prispievať k rastu ekonomiky, rastu životnej úrovne na Slovensku," doplnil Horváth.

Podľa zatiaľ aktuálnej prognózy ministerstva financií z februára sa slovenská ekonomika tento rok vyhne recesii a hrubý domáci produkt (HDP) stúpne o 1,3 %. Priemerná inflácia má spomaliť pod 10 %. V rokoch 2024 a 2025 čaká slovenskú ekonomiku oživenie podporené rastom eurozóny, a teda vyšším výkonom exportu. Novú makroekonomickú prognózu má ministerstvo zverejniť v júni.