Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 23. apríl 2025Meniny má Vojtech
< sekcia Ekonomika

Ekonomiky Španielska, Grécka a Portugalska zažívajú po kríze rast

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Podľa ekonómov je hlavnou príčinou tohto obratu výrazné oživenie cestovného ruchu, ktorý sa po zrušení pandemických reštrikcií v minulom roku dostal na rekordnú úroveň.

Madrid 9. júna (TASR) - Ekonomiky Španielska, Grécka a Portugalska, ktoré pred 15 rokmi tvrdo zasiahla európska dlhová kríza, v súčasnosti dosahujú lepšie výsledky ako severné krajiny vďaka oživeniu cestovného ruchu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Tieto tri krajiny museli začiatkom tohto desaťročia pretrpieť tvrdé úsporné opatrenia. Ich realizáciu im naordinovali partneri z Európskej únie (EÚ), ktorí považovali za príčinu ich ekonomických problémov fiškálnu laxnosť a slabú konkurencieschopnosť.

Od skončenia pandémie sa však "situácia zmenila", uviedol ekonóm bruselského think tanku Bruegel Zsolt Darvas. "Dnes tieto krajiny rastú rýchlejšie ako priemer EÚ a už nie sú vnímané ako čierne ovce."

Hrubý domáci produkt (HDP) Španielska v minulom roku stúpol o 2,5 %, HDP Portugalska o 2,3 % a Grécka o 2,0 %. Na porovnanie, rast celej EÚ dosiahol 0,4 %, pričom nemecká ekonomika klesla o 0,3 % a z veľkých svetových ekonomík zaznamenala v roku 2023 najslabší výkon.

Medzinárodný menový fond (MMF) prognózuje, že tieto tri krajiny budú aj v tomto roku naďalej dosahovať lepšie výsledky, hoci sa tempo ich expanzie spomalí. MMF počíta v tomto roku s nárastom španielskej ekonomiky o 2,4 %, portugalskej o 1,7 % a gréckej o 2,0 %.

Podľa ekonómov je hlavnou príčinou tohto obratu výrazné oživenie cestovného ruchu, ktorý sa po zrušení pandemických reštrikcií v minulom roku dostal na rekordnú úroveň. Tento sektor je pre tieto tri krajiny kľúčový, keďže tvorí takmer 25 % gréckej ekonomiky a 12 % ekonomiky Portugalska a Španielska.

Tieto krajiny takisto výrazne profitujú z masívneho Plánu obnovy EÚ, ktorý je určený na podporu ekonomík po pandémii. Veľká časť z tohto programu, ktorý je kombináciou grantov a pôžičiek výmenou za štrukturálne reformy, smeruje práve do južných krajín.

Španielsko, ktoré je po Taliansku najväčším príjemcom prostriedkov z programu, doteraz získalo z plánu obnovy 38 miliárd eur, Grécko 15 miliárd eur a Portugalsko 8 miliárd eur.

Tieto tri krajiny takisto vyvinuli "veľké úsilie, aby zvýšili atraktivitu svojich ekonomík" prostredníctvom štrukturálnych reforiem. Vďaka tomu vzrástla ich konkurencieschopnosť a zlepšila sa situácia na ich trhoch práce, uviedol Darvas.

Reformy pomohli prilákať zahraničné investície, najmä v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a cloud computingu.

Rýchly rast v týchto troch krajinách je však čiastočne dobiehaním prudkého poklesu HDP počas finančnej krízy. Napríklad HDP Grécka sa prepadol o 25 %.

Hoci vo všetkých týchto krajinách nezamestnanosť klesla, jej miera v Grécku a Španielsku stále presahuje 11 %, čo je výrazne nad priemerom EÚ na úrovni 5,9 %.

Aj bývalý európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn pre agentúru AFP povedal, že "deficity a úrovne dlhu zostávajú v niektorých prípadoch vysoké", hoci "rozdiely medzi krajinami eurozóny sa v porovnaní so situáciou spred 10 rokov znížili".

Darvas dodal, že "konvergencia" juhoeurópskych krajín so severnými "bude pravdepodobne pokračovať", aj keď pomalším tempom. Španielsko, Portugalsko a Grécko majú podľa neho pred sebou ešte veľa práce.

NA SLOVENSKU BUDE PRE ÚMRTIE PÁPEŽA V SOBOTU ŠTÁTNY SMÚTOK

Štátny smútok potrvá od 8.00 do 18.00 h.

,aktualizované 

- Finančná správa (FS) na svojom portáli sprístupnila aktuálnu daňovú kalkulačku pre výpočet preddavkov na daň z príjmov fyzických a právnických osôb na rok 2025.

- Mužovi z Bratislavy hrozí za podvod na troch ženách osemročné väzenie. Od marca do októbra minulého roka od nich 28-ročný Bratislavčan vylákal dokopy vyše 12.000 eur. S obeťami sa skontaktoval prostredníctvom internetového zoznamovacieho portálu.

- V Šanghaji otvorila svoje brány najväčšia svetová výstava automobilov.

- Opatrenia zavedené proti slintačke a krívačke (SLAK) by mohli byť na Slovensku uvoľňované v prvej májovej dekáde, okolo siedmeho resp. desiateho mája.

- Živenie vyjadrení splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára je pokusom premiéra Roberta Fica (Smer-SD) udržať svoj zlepenec. Vyhlásilo to opozičné hnutie PS.

- Vrchné štátne zastupiteľstvo v Olomouci obžalovalo neplnoletého Čecha, spoluzakladateľa skupiny, ktorá vlani plánovala teroristický útok na Dúhový Pride v Bratislave, z piatich trestných činov.

- Desať verejných vysokých škôl (VŠ) ukončilo prvú fázu projektu, ktorý je zameraný na internacionalizáciu. Očakávaným prínosom sú systémové zmeny v inštitúciách a zdieľanie skúseností.

- Do Baziliky sv. Petra začali v stredu prúdiť zástupy veriacich a pútnikov, aby vzdali poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorého telo ráno preniesli z kaplnky Domu sv. Marty, kde počas svojho pontifikátu býval a kde aj v pondelok ráno zomrel.

- Na hladine vodnej nádrže Domaša bolo v utorok (22. 4.) popoludní nájdené telo 62-ročného Stropkovčana.

- Kým nebude hotová kvantitatívna analýza vzoriek vakcín proti ochoreniu Covid-19 na prítomnosť DNA a ďalších látok, SR zastaví dohodnutý odber proticovidových vakcín. Po rokovaní vlády to v súvislosti s uznesením kabinetu o realizácii analýzy uviedol premiér Robert Fico.

- Tisíce ľudí v utorok večer v Novom sade ohňostrojmi vítali skupinu srbských vysokoškolákov, ktorí sa vrátili z viac než 1300 kilometrov dlhej cyklojazdy zo Srbska do Štrasburgu, aby takto upozornili na svoj boj proti korupcii v krajine, informovala agentúra AP.

- Štátne vlajky SR budú spustené na pol žrde až do skončenia štátneho smútku. Rozhodol o tom minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v súvislosti s vyhlásením štátneho smútku na Slovensku z dôvodu úmrtia pápeža Františka, ktorý v stredu schválila vláda.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR v minulom roku vyčerpalo takmer celý svoj rozpočet - 99,5 percenta. V upravenom rozpočte na rok 2024 mu bolo schválených vyše 2,093 miliardy eur.

- Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyhlásil, že Európa stojí pred existenčným rozhodnutím, či vstúpi do hry zjednotená a ako silný hráč, alebo sa odsúdi na marginalizáciu.

- Na Slovensku bude v sobotu (26. 4.) štátny smútok. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka, ktorý mal mimoriadny vplyv na verejný život v SR. Štátny smútok potrvá od 8.00 do 18.00 h. Návrh na jeho vyhlásenie schválila vláda na stredajšom rokovaní.

- Koaličný Hlas-SD súhlasí s vykonaním analýzy vzoriek vakcín proti ochoreniu COVID-19, ako to navrhol premiér Robert Fico. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol podpredseda Hlasu-SD a minister školstva Tomáš Drucker. Nemyslí si, že ide o mrhanie prostriedkami.

- Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) apeloval na rešpektovanie záverov Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v prípade postupu ochranky pri atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) i uniknutého videa zadržaného atentátnika Juraja C.

- Anglická rocková skupina The Cure oznámila vydanie albumu, ktorý bude obsahovať remixy piesní z jej najnovšej štúdiovej platne Songs of a Lost World (2024).

- Otvorenú rakvu s telom zosnulého pápeža Františka vystavili v stredu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, kam ju preniesli z Domu sv. Marty, kde počas svojho pontifikátu býval a kde na Veľkonočný pondelok aj zomrel.

- Talianska metropola Rím sa pripravuje na očakávaný nápor pútnikov, ktorí sa budú chcieť rozlúčiť so zosnulým pápežom Františkom alebo sa osobne zúčastniť na sobotňajších pohrebných obradoch.