< sekcia Ekonomika

Od soboty platia sankčné clá USA na oceľ a hliník

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Prezident Donald Trump na jar 2018 s odôvodnením na národnú bezpečnosť zaviedol mimoriadne clá na oceľ a hliník z celého sveta.

Washington 9. februára (TASR) – USA rozšírili sankčné clá na niektoré produkty z ocele a hliníka z celého sveta. Od soboty platia pre rôzne produkty, napríklad oceľové klince, svorky, drôty či káble. Výnimku na oceľové produkty získali Argentína, Austrália, Brazília, Kanada, Mexiko a Južná Kórea, clá na hliníkové produkty nemusia platiť Argentína, Austrália, Kanada a Mexiko.

Prezident Donald Trump na jar 2018 s odôvodnením na národnú bezpečnosť zaviedol mimoriadne clá na oceľ a hliník z celého sveta. Americká vláda koncom januára vysvetlila súčasné rozšírenie tým, že výrobcovia obchádzali clá, keďže zvýšili export produktov, ktoré neboli na zozname sankčných ciel.

Trumpovi prekáža fakt, že obchodná bilancia USA je dlhé roky v mínuse. Toto saldo je podľa neho dôsledkom politiky ostatných krajín, ktoré s pomocou nečestných metód podporujú svoju ekonomiku. Trump tlačí na veľkých obchodných partnerov, aby zvýšili svoj dovoz z USA.

Produkcia ocele v Nemecku vlani klesla na najnižšiu úroveň od globálnej finančnej krízy z rokov 2009. Oceliarne vyrobili 39,7 milióna ton surovej ocele, čo bolo o 6,5 % menej než v roku 2018. Nezávisle od obchodných konfliktov s USA trpí oceliarsky priemysel dôsledkami nízkeho dopytu a prebytku ponuky.