< sekcia Ekonomika

Rast spotrebiteľských cien v USA sa v auguste spomalil

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Tempo rastu spotrebiteľských cien prekonalo očakávania ekonómov. Tí počítali s medzimesačným rastom o 0,3 % a medziročným o 1,2 %.

Washington 11. septembra (TASR) – Spotrebiteľské ceny v USA pokračovali v auguste v solídnom raste, aj keď tempo rastu sa v porovnaní s júlovým vývojom spomalilo. Poukázali na to v piatok zverejnené údaje amerického ministerstva práce.

Ministerstvo informovalo, že spotrebiteľské ceny vzrástli v auguste medzimesačne o 0,4 %. V júli sa zvýšili o 0,6 %, rovnakým tempom ako v júni.

Pod spomalenie rastu spotrebiteľských cien sa podpísali najmä ceny energií. Tie v júli vzrástli medzimesačne o 2,5 %, v auguste však tempo rastu dosiahlo iba 0,9 %. Zvýšili sa aj ceny potravín, aj keď iba mierne. Rast dosiahol 0,1 %, v júli však o 0,4 % klesli.

Medziročná miera inflácie dosiahla v auguste 1,3 %. V porovnaní s júlovým vývojom sa tak zrýchlila, keď v júli spotrebiteľské ceny vzrástli o 1 %.

V obidvoch prípadoch tempo rastu spotrebiteľských cien prekonalo očakávania ekonómov. Tí počítali s medzimesačným rastom o 0,3 % a medziročným o 1,2 %.