Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia Ekonomika

Hudák: EIB chce investovať hlavne do klimaticky priaznivých projektov

Na snímke viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) Vazil Hudák. Foto: TASR - Pavel Neubauer

EIB je podľa viceprezidenta EIB Vazila Hudáka pripravená zvýšiť úroveň financovania na klimatické ciele zo súčasných 30 % na 50 % celkového financovania.

Štrbské Pleso 11. októbra (TASR) – Európska investičná banka (EIB) chce investovať najmä do projektov, ktoré budú klimaticky priaznivé. Cieľom je pomôcť celkovo znížiť energetickú záťaž v ekonomike. Viceprezident EIB Vazil Hudák to uviedol v piatok počas Globsec Tatra Summitu 2019 na Štrbskom Plese s tým, že EIB plánuje navýšiť úroveň financovania na klimatické ciele.

EIB je podľa jeho slov veľmi aktívna aj v oblasti energetiky a financovania v súvislosti s problematikou klímy. Negatívne dosahy klimatickej zmeny sú podľa neho viditeľné globálne a aj preto sa EIB transformuje na "klimatickú banku". "Znamená to posilňovanie financovania projektov, ktoré by podporovali klimatické ciele Európskej únie (EÚ)," poznamenal Hudák s tým, že pre EIB to v najbližších desiatich rokoch znamená zvyšovanie investícií.



EIB je podľa neho pripravená zvýšiť úroveň financovania na klimatické ciele zo súčasných 30 % na 50 % celkového financovania. "Tiež sa chceme uistiť, že všetky budúce projekty financované EIB budú v súlade s požiadavkami Parížskej dohody," podotkol Hudák.

"Chceme investovať hlavne do projektov, ktoré by boli tzv. čisté a klimaticky priaznivé projekty. Hovoríme jednak o posune z hľadiska energetického mixu smerom k obnoviteľným zdrojom, hovoríme tiež o znížení energetickej záťaže," skonštatoval. Ako dodal, týka sa to napríklad zvýšenia energetickej efektívnosti pre vládne budovy.

Zároveň priblížil, že v piatok sa uskutočnila diskusia na túto tému aj s predstaviteľmi vlád strednej a východnej Európy, ale aj s lídrami energetických podnikov. Hovorilo sa tiež o brexite, najmä z hľadiska európskeho rozpočtu. Veľká časť financovania aj na projekty v súvislosti s energetikou a obnoviteľnými zdrojmi je podľa Hudáka práve aj z európskych peňazí. "Samozrejme, že budúci európsky rozpočet bude ovplyvnený brexitom. Odchod Veľkej Británie znamená zníženie celkového rozsahu na sedem rokov približne o 30 miliárd eur, čo je, samozrejme, veľká časť," zdôraznil s tým, že odchod Británie napriek tomu nebude mať negatívny dosah na rating EIB.