< sekcia Ekonomika

Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu: Osobná preprava klesne

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Druhá vlna pandémie nového koronavírusu totiž so sebou priniesla nové obmedzenia, takže s ďalším zotavovaním leteckej dopravy sa už počítať nedá.

Paríž 29. septembra (TASR) - Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu (IATA) zhoršilo prognózu vývoja osobnej leteckej dopravy v tomto roku, napriek miernemu zlepšeniu situácie v letných mesiacoch. Druhá vlna pandémie nového koronavírusu totiž so sebou priniesla nové obmedzenia, takže s ďalším zotavovaním leteckej dopravy sa už počítať nedá.

Ako združenie IATA v utorok oznámilo, v roku 2020 očakáva pokles osobnej leteckej prepravy o 66 %. V predchádzajúcej prognóze počítalo s poklesom o 63 %.

"Mierne zotavovanie, ktoré sa začalo v letných mesiacoch, je prakticky na konci," povedal hlavný ekonóm IATA Brian Pearce. V auguste klesla osobná letecká doprava medziročne o 75,3 %. V júli pokles predstavoval 79,5 %. Augustový vývoj v preprave cestujúcich ťahali najmä vnútroštátne lety, v rámci ktorých pokles predstavoval zhruba 50 %. V prípade medzinárodnej osobnej prepravy pokles dosiahol 88 %.

Dopyt po nákladnej leteckej preprave klesol v auguste medziročne o 12,6 %. Aj to je zlepšenie v porovnaní s vývojom v júli, keď pokles dosiahol 14,4 %.

"Ak vlády neprídu s ďalšou pomocou na podporu leteckej dopravy a neotvoria hranice, v tomto sektore zaniknú státisíce pracovných miest," varoval šéf IATA Alexandre de Juniac. IATA odhaduje, že svetová letecká doprava nedosiahne úroveň spred nástupu pandémie nového koronavírusu skôr ako v roku 2024.