Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Ekonomika

IDH: Rozdielne rozhodnutie súdov pri Uber a Taxify vnímame znepokojivo

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) povedal, že ich to znepokojuje preto, že obe mobilné aplikácie, na ktorých sú tieto služby založené, fungujú na takmer rovnakom princípe.

Bratislava 25. mája (TASR) - Rozdielne rozhodnutie súdov pri spoločnostiach súvisiacich so službami prepravy osôb Uber a Taxify sú znepokojujúce. Uviedol to Rastislav Cenký, riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) na aktuálne negatívne rozhodnutie súdu v prípade zákazu činnosti pre službu Taxify.

"Základom mestskej mobility a súvisiacich dopravných služieb musia byť férové a jasné podmienky, ktoré platia pre všetkých rovnako. Rozdielne rozhodnutie súdov podľa nás v rovnakej veci vnímame so znepokojením, keďže obe služby, respektíve mobilné aplikácie, na ktorých sú tieto služby založené, fungujú na takmer rovnakom princípe," zdôraznil Cenký.

Pripomenul, že IDH dlhodobo upozorňuje na potrebu aktualizácie legislatívy dotýkajúcej sa taxislužieb, ktorá je neoddeliteľným doplnkom verejnej osobnej dopravy a na potrebu zosúladiť legislatívu a podmienky prevádzkovania taxislužby s novými trendmi, súčasnými potrebami spoločnosti a požiadavkami zákazníkov - cestujúcich.

"Potrebujeme mať pravidlá, ktoré odstránia nadbytočnú, zastaranú a neúčelnú reguláciu, ale súčasne zákazníkom zabezpečia bezpečnú, dôveryhodnú, komfortnú a zodpovednými inštitúciami kontrolovateľnú prepravu," podčiarkol.

Doplnil, že príklady zo zahraničia, napríklad v Estónsku, potvrdzujú, že služby zdieľanej jazdy ako Uber či Taxify môžu koexistovať spolu s tradičnými taxislužbami. Služby zdieľanej ekonomiky však nemôžu pôsobiť v akejsi šedej zóne ekonomiky krajiny. "Nová legislatíva by mala dať jasnú odpoveď, ako umožniť transparentné podnikanie pre všetky subjekty pôsobiace na trhu," dodal Cenký.