Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Ekonomika

O. Matej: ÚRSO diskriminuje malých dodávateľov

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví
ÚRSO
Foto: TASR/Martin Baumann

Predseda správnej rady Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo O. Matej ďalej uviedol, že aktuálna situácia v elektroenergetike menších dodávateľov priamo ohrozuje.

Bratislava 11. decembra (TASR) – Do konca roka už zostáva iba necelý mesiac, ale Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) stále nevydal cenové rozhodnutia pre menších dodávateľov elektrickej energie. Tí tak pre jeho nečinnosť nemôžu svojim zákazníkom oznámiť nové ceny, porušujú všeobecné obchodné podmienky a na trhu môže po roku opäť vzniknúť chaos. Informoval o tom Ondrej Matej, predseda správnej rady Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo, n.o. (IDH).

"Zaujímavým faktom je, že najväčší hráči na trhu, v ktorých má svoj podiel štát, už cenové rozhodnutia majú. Alternatívni dodávatelia však musia čakať. A to napriek tomu, že niektorí z nich svoje cenové návrhy podali na ÚRSO už v septembri," upozornil Matej.

Aktuálna situácia v elektroenergetike menších dodávateľov priamo ohrozuje. "Pre prístup ÚRSO nedokážu plniť svoje zmluvné záväzky, čo poškodzuje ich dobré meno a vytvára riziko odchodu klientov," povedal Matej.

Vzorové všeobecné obchodné podmienky, ktoré stanovil ÚRSO, totiž prikazujú dodávateľom energií, aby nové ceny oznámili klientom v minimálne 30-dňovom predstihu. Niektorí dodávatelia majú vo svojich podmienkach dobrovoľne stanovené 60-dňové lehoty. "Momentálne viacerí alternatívni dodávatelia energií nemajú šancu v stanovenej lehote oznámiť nové ceny elektriny svojim odberateľom. Za tento stav pritom podľa informácií IDH nesie zodpovednosť práve ÚRSO. Dodávatelia totiž predložili úradu svoje cenové návrhy v dostatočnom predstihu a počas cenového konania poskytovali regulátorovi plnú súčinnosť," vysvetlil predseda správnej rady IDH.

Konanie ÚRSO preto podľa IDH diskriminuje dodávateľov bez majetkovej účasti štátu, narušuje rovnosť podmienok podnikania, čím znemožňuje férovú hospodársku súťaž. Na tento stav doplácajú nielen dodávatelia energií, ale aj ich zákazníci, keďže prichádzajú o možnosť vybrať si v dostatočnom časovom predstihu tú najlepšiu ponuku.

"Regulácia v podaní ÚRSO tak odberateľov nechráni, ale ich poškodzuje. Vyzývame preto regulátora, aby vysvetlil, prečo pri vydávaní cenových rozhodnutí uprednostnil spoločnosti s majetkovou účasťou štátu. Zároveň by mal dodávateľom ozrejmiť, ako sa plánuje vysporiadať so skutočnosťou, že pre jeho nečinnosť nemohli svojim zákazníkom oznámiť nové cenové výmery v požadovanom termíne," dodal Matej.