Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Ekonomika

IFP: Vlani malo alebo si hľadalo prácu 76,5 % ľudí

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

Pozitívne podľa inštitútu je, že v zapojení ľudí s tretím stupňom vzdelania patrí Slovensko medzi lídrov v EÚ, kde vyše 95 % z nich pracuje alebo si aktívne hľadá prácu.

Bratislava 15. júna (TASR) - Minulý rok malo alebo si hľadalo prácu na Slovensku 76,5 % ľudí vo veku 15 - 64 rokov, pracovitejšia bola staršia generácia. Mladšie ročníky majú stále rezervy pri zapájaní sa do pracovného života. Vyplýva to z aktuálneho monitora Inštitútu finančnej politiky (IFP).

Aj napriek zvýšeným odchodom do predčasného dôchodku nebol podiel ľudí, ktorí pracujú alebo si prácu hľadajú, u produktívnej populácie nikdy vyšší. Podľa IFP malo alebo si hľadalo minulý rok prácu o 2,5 % viac ľudí ako pred pandémiou COVID-19. V produktívnom veku od 25 do 55 rokov to bolo stabilné, najväčšie posuny v čase zaznamenali v monitore u najmladších a najstarších.

"Menej priaznivým faktom je, že pri participácii mladých ľudí do 25 rokov Slovensko spolu s Bulharskom a Rumunskom ťahá za kratší koniec s participáciou o tretinu nižšou oproti priemeru EÚ," zhodnotil IFP.

Pracovná sila je v súčasnosti na Slovensku staršia a vzdelanejšia. IFP priblížil, že chuť pracovať rástla viac v prípade mužov ako žien. Vyšší počet bol viditeľný najmä u starších ročníkov nad 55 rokov. Hlavným dôvodom je podľa inštitútu naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života.

"V najstaršej vekovej skupine nad 60 rokov však oproti priemeru EÚ stále zaostávame, čo je okrem iného dané aj nižším počtom rokov zdravého dožitia. V porovnaní s obdobím pred pandémiou COVID-19 na trh práce vstúpilo relatívne viac mužov ako žien a viac vysokoškolsky vzdelaných ľudí," doplnil IFP.

Pozitívne podľa inštitútu je, že v zapojení ľudí s tretím stupňom vzdelania patrí Slovensko medzi lídrov v EÚ, kde vyše 95 % z nich pracuje alebo si aktívne hľadá prácu.