Quantcast
< sekcia Ekonomika

ILO:Opatrenia Číny a vojna na Ukrajine ohrozujú zotavovanie trhu práce

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Medzinárodná organizácia práce (ILO) odhaduje, že v 1. štvrťroku tohto roka došlo na trhu v porovnaní s obdobím spred pandémie k strate ekvivalentu 112 miliónov pracovných pozícií na plný úväzok.

Berlín 23. mája (TASR) - Prísne obmedzenia v Číne proti koronavírusovému variantu omikron a vojna na Ukrajine môžu spôsobiť, že zotavovanie svetového trhu práce na úroveň spred nástupu pandémie sa zastaví a otočí opačným smerom. Upozornila na to v pondelok zverejnená správa Medzinárodnej organizácie práce (ILO). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

ILO odhaduje, že v 1. štvrťroku tohto roka došlo na trhu v porovnaní s obdobím spred pandémie k strate ekvivalentu 112 miliónov pracovných pozícií na plný úväzok. Organizácia zároveň dodala, že je tu rastúce riziko, že počet odpracovaných hodín bude v priebehu tohto roka naďalej klesať.

Čo sa týka poklesu počtu odpracovaných hodín, z 86 % je za to zodpovedná Čína. Dôvodom sú práve tvrdé obmedzenia s cieľom zastaviť šírenie ochorenia COVID-19, dodáva správa ILO.

Pod ďalší pokles sa môžu podpísať problémy v dodávateľskom reťazci, ktoré ešte zhoršuje vojna na Ukrajine. Ako pre médiá uviedol generálny riaditeľ ILO Guy Ryder, súčasné údaje pravdepodobne ešte vplyv vojny nezahŕňajú.

ILO v tejto súvislosti dodala, že vyhliadky do budúcnosti sú do veľkej miery zastrené, predpokladá však, že v 2. štvrťroku bude v porovnaní s predpandemickou úrovňou strata predstavovať ekvivalent 123 miliónov pracovných miest na plný úväzok. "Obávame sa, že nasledujúci monitor, bez ohľadu na to, kedy ho zverejníme, bude prezentovať podstatné zhoršenie podmienok na pracovnom trhu," povedal Ryder.