Quantcast
< sekcia Ekonomika

Indické firmy stále viac kupujú ruské uhlie za ázijské meny

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Indické firmy stále častejšie využívajú pri nákupe ruského uhlia ázijské meny namiesto dolárov. Poukazujú na to colné dokumenty aj zdroje z energetického sektora.

Naí Dillí 10. augusta (TASR) - Indické firmy stále častejšie využívajú pri nákupe ruského uhlia ázijské meny namiesto dolárov. Poukazujú na to colné dokumenty aj zdroje z energetického sektora. Firmy sa tak snažia znížiť riziko porušenia západných sankcií. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Agentúra už skôr zverejnila informácie o veľkom indickom kontrakte, ktorý zahrnoval platby v čínskych jüanoch, colné údaje však naznačujú, že uzatváranie kontraktov v iných menách ako v dolároch začína byť bežnou záležitosťou.

Od invázie Ruska na Ukrajinu koncom februára India prudko zvýšila nákupy ruskej ropy a uhlia. Rieši si tak zásoby surovín, ktoré z Ruska nakupuje za zvýhodnené ceny, zároveň tým však pomáha Moskve zmierňovať dôsledky sankcií západných štátov.

V júli zvýšila India dovoz ruského uhlia v porovnaní s júnom o viac než pätinu, pričom objem dovozu dosiahol rekordných 2,06 milióna ton. Rusko sa za daný mesiac stalo tretím najväčším dodávateľom uhlia do Indie.

Už za mesiac jún zaplatili indickí odberatelia ruského uhlia za minimálne 742.000 ton inou menou než dolárom, uviedol zdroj z energetického sektora, ktorý na základe colných dokumentov zosumarizoval údaje z obchodných dohôd. V júni doviezla India z Ruska celkovo 1,7 milióna ton uhlia, čo znamená, že kontrakty v iných menách než v dolároch sa týkali takmer 44 % dovozu.

Indické oceliarne a cementárne kúpili v posledných týždňoch ruské uhlie, za ktoré zaplatili v eurách, jüanoch, hongkonských dolároch či v emirátskych dirhamoch, uviedla agentúra Reuters. Ako dodal spomínaný zdroj z energetického sektora, čínsky jüan sa na nedolárových platbách za júnové dodávky ruského uhlia podieľal približne 31 % a hongkonský dolár 28 %. Euro sa na platbách podieľalo necelou štvrtinou a emirátsky dirham približne šestinou.