< sekcia Ekonomika

Inflácia v USA dosiahla vlani 8-ročné maximum

Foto: TASR/AP

Analytici očakávali, že ceny vzrastú opäť o 0,3 %. Rast cien sa tak opäť spomalil, keďže v októbri dosiahol 0,4 %.

Washington 14. januára (TASR) - Inflácia v USA zaznamenala v závere minulého roka medzimesačne mierne spomalenie, medziročne sa však zrýchlila a za celý rok 2019 dosiahla 8-ročné maximum. Uviedlo to v utorok americké ministerstvo práce.

Ako ministerstvo informovalo, spotrebiteľské ceny sa v decembri medzimesačne zvýšili o 0,2 %, zatiaľ čo v novembri rast dosiahol 0,3 %. Analytici očakávali, že ceny vzrastú opäť o 0,3 %. Rast cien sa tak opäť spomalil, keďže v októbri dosiahol 0,4 %.

K decembrovému rastu cien prispeli najmä ceny energií, ktoré sa zvýšili o 1,4 %. Tieto ceny do veľkej miery ovplyvnil rast cien benzínu, ktorý dosiahol 2,8 %.

Jadrové spotrebiteľské ceny, teda bez započítania nestabilných cien potravín a energií, vzrástli v decembri medzimesačne o 0,1 % po 0,2-percentnom raste v novembri. Aj v tomto prípade rast cien zaostal za očakávaniami, keď analytici počítali s udržaním rastu jadrových cien v decembri na 0,2-percentnej úrovni.

Za rastom jadrových cien boli v decembri najmä vyššie ceny bývania a náklady na zdravotnú starostlivosť. Naopak, klesli ceny jazdených áut, leteniek či nábytku.

Medziročne sa však miera inflácie v decembri zrýchlila na 2,3 % oproti 2,1-percentnej úrovni v novembri. Decembrový rast cien bol tak najvýraznejší od októbra 2018.

Za celý rok dosiahla inflácia v USA 2,3 %, čo predstavuje najvyššie tempo rastu spotrebiteľských cien od roku 2011. Na porovnanie, v roku 2018 sa spotrebiteľské ceny v USA zvýšili o 1,9 %.