Quantcast
< sekcia Ekonomika

Iniciatíva stredné Slovensko je nekonaním dialničiarov znepokojená

Výstavba diaľnice D1 Dubná Skala - Turany. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Obyvateľom stredného Slovenska chýba na trase severojužného a východozápadného prepojenia moderná dopravná infraštruktúra.

Banská Bystrica 4. februára (TASR) – Zostalo len pri sľuboch, naďalej dochádza k posúvaniu termínov, nerealizujú sa procesné úkony či verejné obstarávania, a preto Výkonný výbor Iniciatívy stredné Slovensko plánuje napísať list Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Jej postupy chce zároveň prerokovať na úrovni zasadnutia vlády a podporu bude hľadať aj u obyvateľov jednotlivých miest. Zhodli sa na tom v piatok (1. 2.) v Banskej Bystrici členovia výboru na prvom tohtoročnom zasadnutí. TASR o tom v pondelok informoval banskobystrický magistrát.

Obyvateľom stredného Slovenska chýba na trase severojužného a východozápadného prepojenia moderná dopravná infraštruktúra. Iniciatíva stredné Slovensko, ktorá vznikla v máji 2017, chce dosiahnuť dobudovanie prepojenia krajiny, diaľnice D1 v úsek Turany – Hubová a Hubová – Ivachnová, rýchlostnej cesty R3 Trstená – Dolný Kubín, R1 Ružomberok – Banská Bystrica a súvisiaceho spojenia I/71 Lučenec – Fiľakovo – Salgótarján. Medzi jej priority patrí tiež liberalizácia železničnej dopravy na strednom Slovensku, čo by malo priniesť ďalšie zlepšenie v tejto oblasti.

"Nie sme spokojní a nekonaním NDS sme znepokojení. Čas plynie a vážna situácia v oblasti dopravy, ktorú chceme riešiť, stagnuje. Nejde len o konkrétne mestá, držíme spolu a chceme dosiahnuť celoplošné riešenie. Výkonný výbor Iniciatívy stredné Slovensko sa preto dohodol na ďalšom postupe. V našom úsilí nepoľavíme," zdôraznil primátor Banskej Bystrice a predseda iniciatívy Ján Nosko.