Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Ekonomika

Inšpektori: Chyby sa v januári zistili u 144 z 2174 kontrol potravín

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Hana Štefánková

Najviac nedostatkov sa pri úradných kontrolách potravín podľa ŠVPS identifikovalo v hygiene budov a prevádzky.

Bratislava 24. februára (TASR) - Inšpektori regionálnych veterinárnych a potravinových správ v januári 2024 vykonali 2174 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Úradná kontrola bola vykonaná u 793 právnych subjektov a 1229 prevádzok. Nedostatky sa zistili pri 144 kontrolách, z uvedeného počtu bolo zistených 547 nedostatkov. Uviedla to v aktuálnej správe Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.

"Mimo pracovnej doby bolo vykonaných 52 úradných kontrol, počas ktorých inšpektori skontrolovali 28 právnych subjektov a 40 prevádzok, nedostatky boli zistené u 17 maloobchodných prevádzok," spresnili veterinári.

Najviac nedostatkov sa pri úradných kontrolách potravín podľa ŠVPS identifikovalo v hygiene budov a prevádzky, v predaji po dátume spotreby, ako aj v hygiene technologického zariadenia, pracovných pomôcok a v označovaní.

"Za zistené nedostatky počas úradných kontrol inšpektori uložili opatrenia na mieste na odstránenie nedostatkov a 41 blokových pokút v celkovej výške 2300 eur. Závažnejšie zistené nedostatky boli riešené v správnom konaní uložením opatrení a sankcií v zmysle zákona o potravinách. V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 38 rozhodnutí o pokute v správnom konaní vo výške 114.970 eur. Najvyššia právoplatná pokuta predstavovala 45.000 eur," dodala veterinárna správa.