< sekcia Ekonomika

Inštitúcie EÚ sa dohodli na zriadení Európskeho orgánu práce

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Úlohou ELA bude aj zastávať úlohu mediátora medzi členskými štátmi v prípade sporov z oblasti pracovnej mobility.

Brusel/Štrasburg 14. februára (TASR) - Vyjednávači Európskej komisie (EK), Európskeho parlamentu (EP) a Rady EÚ vo štvrtok v Štrasburgu dospeli k predbežnej dohode o návrhu zriadiť Európsky orgán práce (ELA). Návrh vyšiel z dielne Európskej komisie.

Zriadenie Európskeho orgánu práce avizoval predseda EK Jean-Claude Juncker už v septembri 2017. Nový orgán EÚ bude podporovať mobilitu pracovnej sily v rámci EÚ za spravodlivých podmienok. Občanom a podnikom umožní využiť príležitosti, ktoré ponúka jednotný trh a vnútroštátne orgány podporí v spolupráci vrátane úsilia zabraňovať podvodom a zneužívaniu v oblasti sociálneho systému.

"Urobili sme ďalší veľký krok pri vytváraní sociálnejšej Európy. V súčasnosti žije a pracuje v inom členskom štáte EÚ 17 miliónov Európanov. Je teda najvyšší čas, aby inštitúcia ako Európsky orgán práce podporovala občanov v mobilite, uľahčovala prácu členských štátov a zabezpečovala dôveru v náš jednotný trh a spravodlivé podmienky na ňom," vyhlásil Juncker v správe pre médiá.

Úlohou ELA bude aj zastávať úlohu mediátora medzi členskými štátmi v prípade sporov z oblasti pracovnej mobility.

Podľa slov eurokomisárky pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenovej EÚ potrebuje spravodlivé a presaditeľné pravidlá mobility pracovnej sily. Dohodu v rámci takzvaného trialógu o ELA opísala ako "čerešničku na torte spravodlivého európskeho pracovného trhu".

Komisárka sa poďakovala vyjednávačom z EP aj rumunskému predsedníctvu v Rade EÚ za rýchle a konštruktívne rokovania.

Dohoda bude predložená najskôr na schválenie Výboru stálych predstaviteľov (Coreper), ktorý funguje v rámci Rady EÚ. Keď ju členské štáty potvrdia, dohodu ešte budú musieť potvrdiť europoslanci na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

Slovensko sa oficiálne uchádza ako krajina, ktorá chce hostiť sídlo budúcej európskej agentúry. Sídlo ELA by podľa stanoviska slovenskej vlády malo byť v Bratislave. Odhaduje sa, že ročný rozpočet ELA sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Agentúra bude mať približne 140 zamestnancov, z toho 60 expertov, ktorých vyšlú členské štáty. Budú zastávať aj úlohu národných styčných úradníkov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)