Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

ISD: V auguste bežný aj rodinný nákup medzimesačne mierne zdraželi

Ilustračná snímka. Foto: TASR

V medziročnom porovnaní zlacnelo 51 z 99 potravín, pričom ceny tučného tvarohu, kyslej smotany a údeného zostali nezmenené.

Bratislava 2. októbra (TASR) - V auguste bežný aj rodinný nákup medzimesačne mierne zdraželi, medziročne zlacnel rodinný nákup o štyri percentá. Slováci nakupovali počas ôsmeho mesiaca tohto roka drahšie maslo, banány či olivový olej. Naopak, zlacneli potraviny ako mrkva, cibuľa žltá, hrušky alebo rybie filé. Poukázal na to Inštitút sociálnej demokracie (ISD), personálne prepojený s koaličnou stranou Hlas-SD, ktorý na základe údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR porovnal vývoj cien potravín v medzimesačnom a medziročnom vývoji.

"Medzimesačne zlacnelo 49 z 99 sledovaných položiek, cena štyroch položiek, ako rožok biely obyčajný, trvanlivé polotučné mlieko, tvaroh tučný a tavený syr, sa oproti mesiacu júl 2024 nezmenila a zvyšných 46 položiek medzimesačne zdraželo," uviedol predseda správnej rady ISD Martin Halás.

Doplnil, že najvýraznejší nárast cien, o 70,8 %, zaznamenal panenský olivový olej. Ďalej nasledovali maslo s nárastom o 43,27 %, zeler koreň, ktorý zdražel o viac ako 30 %, banány so zvýšením o 30,36 % a uhorka šalátová s nárastom o 29,70 %. Medzimesačne podľa neho poklesla cena repkového oleja, ktorý zlacnel o 33,33 %. Rovnako pokles zaznamenali aj mrkva, cibuľa žltá, hrušky a rybie filé.

V medziročnom porovnaní zlacnelo 51 z 99 potravín, pričom ceny tučného tvarohu, kyslej smotany a údeného zostali nezmenené. K najväčšiemu nárastu cien došlo pri marhuliach, ktoré zdraželi o 38,79 %. Ceny stúpli medziročne aj pri mandarínkach, pomarančoch, citrónoch či pri bravčovom luncheonmeate. Najvýraznejšie zlacnenie, o 42,75 %, zaznamenali slivky. Pokles cien bol viditeľný aj pri čerstvom polotučnom mlieku, pšeničnej hladkej múke, hrozne a paprike.

"V auguste 2024 boli ceny potravín v EÚ ovplyvnené najmä nákladmi na energie, nepriaznivým počasím a dlhodobým narušením dodávateľských reťazcov. Ceny energií v EÚ medziročne klesli o 3 %, čo poskytlo určitú úľavu, napriek tomu v kategórii potravín došlo k medziročnému nárastu o 2,3 %," spresnil Halás.

Dodal, že najväčší nárast cien zaznamenali olivový olej a mliečne výrobky, zatiaľ čo ceny pšeničných produktov klesli vďaka lepším úrodám v niektorých krajinách EÚ. Počas leta bolo podľa neho drahšie najmä maslo, a to vplyvom sezónneho dopytu, medzinárodného trhu a exportu aj produkcie mlieka.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Školy sa môžu do 28. apríla prihlásiť do vedomostnej súťaže Mladý Digitálny Európan.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.