Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Dana a Danica
< sekcia Ekonomika

Perplexity AI ponúkla fúziu s TikTokom v USA

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Novozvolený americký prezident Donald Trump však signalizoval, že zrejme odloží platnosť zákazu TikToku v USA.

San Francisco 19. januára (TASR) - Spoločnosť Perplexity AI v sobotu (18. 1.) predložila oficiálnu ponuku na prevzatie TikToku. TASR o tom informuje na základe správ Reuters a CNBC.

Americký startup, ktorý sa špecializuje na vyhľadávanie pomocou umelej inteligencie, predložil čínskej materskej spoločnosti TikToku, ByteDance ponuku, podľa ktorej by sa Perplexity AI zlúčil s TikTokom v USA. Vznikol by tak nový subjekt, ktorého súčasťou by boli Perplexity, TikTok U.S. a New Capital Partners.

Podľa zdroja oboznámeného so situáciou, ktorý si želal zostať v anonymite vzhľadom na dôvernú povahu potenciálnej dohody, by nová štruktúra umožnila, aby si väčšina existujúcich investorov spoločnosti ByteDance ponechala svoje podiely. Perplexity AI by zasa získala viac videa.

Akákoľvek potenciálna transakcia medzi Perplexity AI a ByteDance by zrejme trvala mesiace a TikTok už medzitým v USA prestal fungovať. Dôvodom je zákon o jeho zákaze, ktorý v piatok (17. 1.) potvrdil Najvyšší súd Spojených štátov. TikTok v sobotu neskoro večer miestneho času odpojil prístup svojim používateľom v Spojených štátoch.

"V USA bol prijatý zákon, ktorý TikTok zakazuje, čo, bohužiaľ, znamená, že ho zatiaľ nemôžete používať. Máme šťastie, že prezident Trump naznačil, že po nástupe do funkcie bude s nami spolupracovať na riešení, ako TikTok obnoviť," uviedla spoločnosť v oficiálnom vyhlásení.

Novozvolený americký prezident Donald Trump však signalizoval, že zrejme odloží platnosť zákazu TikToku v USA. Trump v sobotu (18. 1.) uviedol, že po svojom nástupe do funkcie v pondelok (20. 1.) "s najväčšou pravdepodobnosťou" dá TikToku 90 dní na vyriešenie situácie.

"S najväčšou pravdepodobnosťou príde k predĺženiu o 90 dní, pretože je to vhodné," uviedol Trump v rozhovore pre televíziu NBC. "Ak sa tak rozhodnem, pravdepodobne to oznámim v pondelok."

Poslanci schválili novelu zákona o neziskových organizáciách

Novela má byť účinná od 1. júna.

,aktualizované 

- Futbalisti Arsenalu FC sa po šestnástich rokoch predstavia v semifinále Ligy majstrov, v stredu večer postúpili spolu s nimi aj hráči Interu Miláno.

- Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio v stredu oznámil zrušenie centra pre boj proti zahraničným dezinformačným kampaniam, ktoré pôsobilo v rámci jeho rezortu.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že od obnovenia operácií v palestínskom Pásme Gazy vytvorila na 30 percentách jeho územia bezpečnostnú nárazníkovú zónu, zaútočila na približne 1200 teroristických cieľov a vykonala viac ako 100 cielených eliminácií.

- Slovenská hokejová reprezentácia zaznamenala tretiu prehru za sebou. V úvodnom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch podľahla Nemecku 2:3.

- Slovensko a Chorvátsko sa zhodli na spolupráci pri presadzovaní priorít oboch štátov v pripravovanom Viacročnom finančnom rámci (VFR) Európskej únie na roky 2028 – 2034 s cieľom vyjednať čo najlepšie podmienky v kohéznej a spoločnej poľnohospodárskej podpore.

- Finančná situácia nemocníc je napätá. Peniaze majú len na niekoľko mesiacov a nevystačia im do konca roka. V súvislosti so zmluvnými vzťahmi so zdravotnými poisťovňami to uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) po rokovaní svojej rady.

- Pápež František by vo štvrtok mal zavítať do väznice Regina Coeli v rímskej štvrti Trastevere južne od Vatikánu, uviedla v stredu agentúra ANSA s odvolaním sa na vatikánske zdroje.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR podpísalo v stredu s Finančnou správou memorandum o spolupráci v oblasti zavádzania a rozširovania digitálnej identity a elektronických dokladov medzi inštitúciami.

- Americký prezident Donald Trump v spore s renomovanou Harvardovou univerzitou spochybnil v stredu jej kvalitu. Na svojej platforme Truth Social uviedol, že Harvard už nemožno považovať ani za dôstojnú vzdelávaciu inštitúciu.

- Srbský parlament v stredu schválil politicky neskúseného profesora medicíny Djura Macuta za predsedu vlády. Nová vláda sa ujíma moci v čase pokračujúcich protikorupčných protestov, ktoré viedli k demisii Miloša Vučeviča z postu premiéra.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa s novelou zákona o neziskových organizáciách po jej doručení dôkladne oboznámi. Následne prijme svoje ústavne rozhodnutie.

- Slovenskí hokejisti nastúpili v stredajšom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch proti Nemecku v bráne s Patrikom Rybárom.

- Americký viceprezident J. D. Vance spolu so svojou rodinou odcestuje tento týždeň na návštevu Talianska a Indie, kde má naplánované stretnutia s politickými lídrami a návštevu miestnych pamätihodností, píše TASR.

- Väznice vo Francúzsku zasiahla v noci na stredu druhá vlna podpaľačských útokov. Došlo k nim v mestách Tarascon v južnom Francúzsku, kde boli na služobnom parkovisku väznice podpálené tri autá.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v stredu podvečer 33. schôdzu po tom, čo odhlasovali legislatívu k neziskovým organizáciám.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS.

- Ministerstvo financií (MF) SR sa dôrazne ohradzuje voči klamstvám, ktoré šíria opoziční politici o pripravovanej konsolidácii. Ide o zavádzanie a šírenie nepravdivých informácií. Rezort tak reagoval na viaceré vyjadrenia predstaviteľov opozície z uplynulých dní.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpísal a vrátil Národnej rade SR s pripomienkami na opätovné prerokovanie novelu zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry.

- Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) chce do dvoch týždňov na vládu predložiť uznesenie, ktorým umožní spoluprácu armády s ministerstvom životného prostredia pri mapovaní medveďov.

- Celovečerný koncertný film dokumentujúci tri vystúpenia britskej skupiny Depeche Mode v mexickom hlavnom meste príde do kín koncom tohto roku, oznámila formácia.