< sekcia Ekonomika

Udelili prestížne Ceny ITAPA

Ukážka informačného systému v policajnom aute. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Do súťaže sa tento rok prihlásilo 30 projektov z oblasti informačno-komunikačných technológií, ktoré v praxi využíva verejná správa.

Bratislava 13. novembra (TASR) - Inteligentné policajné vozidlá a Bezpečné lieky – sa stali víťazmi prestížnej Ceny ITAPA, ktorá sa každoročne udeľuje na najväčšom medzinárodnom kongrese o informatizácii spoločnosti, ktorý sa dnes končí v Bratislave.

Do súťaže sa tento rok prihlásilo 30 projektov z oblasti informačno-komunikačných technológií, ktoré v praxi využíva verejná správa.

"Pri projektoch, ktoré sa tento rok prihlásili do súťaže o Cenu ITAPA, sme zaznamenali obrovský kvalitatívny pokrok. Sú inovatívne a progresívne, a čo nás teší ešte viac, prinášajú hmatateľný úžitok občanom," povedal pri príležitosti udeľovania cien riaditeľ ITAPA Michal Ivantyšyn. Prvýkrát vôbec si svoj víťazný projekt vyberali aj facebookoví fanúšikovia a účastníci kongresu a Galavečera ITAPA. Cenu publika získal Portál na zverejňovanie zákaziek vo verejnom obstarávaní, ktorý do súťaže prihlásila bratislavská mestská časť Staré Mesto.

Inteligentné policajné autá získali prvenstvo v kategórii Nové služby. Za technologickým riešením stoja spoločnosti Soitron a Hewlett Packard. Polícia vďaka inteligentným autám získala on-line prístup k evidencii vozidiel, lustrácii občanov a ich dokladov.

Hlavnú cenu ITAPA v kategórii Zlepšovanie procesov získal projekt Bezpečné lieky. Zadávateľom projektu bola zdravotná poisťovňa Dôvera, pod technické riešenie sa podpísali spoločnosti Mediworx a Iftopharm.

Porota sa tento rok rozhodla udeliť aj osobitné uznania projektom, ktoré prekonávajú stereotypné bariéry. Jedným z ocenených je adresný charitatívny projekt Ľudia ľuďom, ako aj projekt rezortu školstva Planéta vzdelávania. Digitálny vzdelávací obsah Planéty vzdelávania predstavuje dôležitý nástroj a pomôcku pre učiteľov, ktorá im uľahčuje prácu a zvyšuje atraktivitu vzdelávania pre žiakov.

Za prvý mesiac plošného nasadzovania sa na portál registrovalo 6509 užívateľov z celého Slovenska. Počet základných a stredných škôl, ktoré sa už registrovali, je 923. Planéta vedomostí predstavuje prvý veľký projekt digitalizácie vzdelávacieho obsahu v súlade s Koncepciou informatizácie rezortu školstva s výhľadom do roku 2020 – DIGIPEDIA 2020.