Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Ekonomika

J. Powell: Fed sa nemá zaoberať otázkami, akou je klimatická zmena

Na snímke Jerome Powell na Fóre pre podnikanie, vládu a spoločnosť na Stanfordskej univerzite v Stanforde v Kalifornii 3. apríla 2024. Foto: TASR/AP

Tvorcovia menovej politiky sú často pod tlakom, aby zaujali stanovisko k otázkam, ktoré môžu byť z pohľadu ekonomiky relevantné, na ich riešenie však nemajú mandát, vyhlásil Powell.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Washington 3. apríla (TASR) - Federálny rezervný systém (Fed) v USA by sa nemal venovať politicky citlivým otázkam, akou je zmena klímy, pokiaľ si chce zachovať dôveryhodnosť. Vyhlásil to v stredu šéf inštitúcie Jerome Powell. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Tvorcovia menovej politiky sú často pod tlakom, aby zaujali stanovisko k otázkam, ktoré môžu byť z pohľadu ekonomiky relevantné, na ich riešenie však nemajú mandát, vyhlásil Powell. Podľa jeho názoru ide napríklad o otázky daňovej a výdavkovej politiky, imigrácie a klimatických zmien.

Fed pôsobí nezávisle od Kongresu, ktorý mu priznal obmedzené právomoci v oblasti menovej politiky a regulácie bankového sektora. Rozhodovanie o verejných financiách a politicky citlivých otázkach, akou je zmena klímy, je úlohou volených predstaviteľov a Fed poverenie v tomto zmysle nedostal, dodal Powell. "Nie sme a ani sa nesnažíme byť tvorcami klimatickej politiky," zdôraznil šéf Fedu.