< sekcia Ekonomika

J. Yellenová: Je možné, že úrokové sadzby bude potrebné mierne zvýšiť

Janet Yellenová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Menový výbor americkej centrálnej banky (Fed) naposledy zasadal koncom apríla a v súlade s očakávaniami ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú v pásme 0 % až 0,25 %.

Washington 4. mája (TASR) - Je možné, že úrokové sadzby v USA bude potrebné mierne zvýšiť, aby sa zabránilo prehriatiu ekonomiky. Uviedla to v utorok americká ministerka financií Janet Yellenová v súvislosti s rozsiahlymi programami na podporu ekonomiky amerického prezidenta Joea Bidena.

"Je možné, že úrokové sadzby bude potrebné o niečo zvýšiť, aby sme zabránili prehriatiu ekonomiky, napriek tomu, že nové výdavky sú relatívne malé v porovnaní s veľkosťou hospodárstva," povedala Yellenová. Zároveň poukázala na to, že (Bidenove) výdavky sú potrebné na udržanie konkurencieschopnosti ekonomiky.

Menový výbor americkej centrálnej banky (Fed) naposledy zasadal koncom apríla a v súlade s očakávaniami ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú v pásme 0 % až 0,25 %. Na tejto úrovni sa nachádza od začiatku pandémie nového koronavírusu. Centrálna banka nemenila ani svoj program nákupu dlhopisov v objeme 120 miliárd USD (99,83 miliardy eur) mesačne.

(1 EUR = 1,2021 USD)