Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Ekonomika

Jednotný prístup k finančným informáciám má uľahčiť novela

Na snímke nápis na budove, v ktorej sídli Ministerstvo financií SR. Foto: TASR Jaroslav Novák

Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu zaslaním svojich podnetov a návrhov do 31. júla tohto roka.

Bratislava 20. júna (TASR) - Riadnemu a efektívnemu fungovaniu jednotného európskeho miesta prístupu (ESAP), ktorého cieľom je uľahčiť verejnosti prístup k informáciám z finančnej oblasti, má pomôcť návrh novely zákona o cenných papieroch a investičných službách. Právnu normu pripravuje Ministerstvo financií (MF) SR, na portáli slovlex.sk k nej zverejnilo predbežnú informáciu.

Cieľom novely je prevzatie súvisiacej európskej smernice a nariadenia do slovenského právneho poriadku. ESAP by malo v budúcnosti zabezpečovať verejnosti jednoduchý centralizovaný prístup k informáciám o subjektoch a ich produktoch, ktoré sa týkajú finančných služieb, kapitálových trhov či udržateľnosti. Zriadi a prevádzkovať ho bude Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA).

"Cieľom návrhu je napríklad určiť orgán zberu údajov, druh informácií predkladaný povinnými subjektmi (obchodníci s cennými papiermi, banky, poisťovne, akciové spoločnosti) orgánu zberu údajov, požiadavky na predkladané informácie, ako aj požiadavky na predkladanie dobrovoľných informácií," priblížilo MF SR.

Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu zaslaním svojich podnetov a návrhov do 31. júla tohto roka. Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania k návrhu novely je október 2024.