< sekcia Ekonomika

JEFTA predstavuje najväčšiu otvorenú obchodnú zónu na svete

JB 23 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe (uprostred) pózuje s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom (vľavo) a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudeom Junkerom (vpravo) pred ich stretnutím na summite EÚ-Japonsko v Tokiu 17. júla 2018. Foto: TASR/AP

Ekonomiky Japonska a EÚ spolu predstavujú takmer tretinu svetového HDP. JEFTA znamená silný signál pre celý svet, že dve z jeho najväčších ekonomík veria v otvorený obchod.

Brusel/Tokio 17. júla (TASR) - Dohoda o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a Japonskom (JEFTA), ktorú v utorok v Tokiu v rámci summitu EÚ - Japonsko podpísali predseda Európske komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk s japonským premiérom Šinzom Abem, je najväčšou obchodnou dohodou EÚ, ktorá vytvorí otvorenú obchodnú zónu, zahŕňajúcu viac ako 600 miliónov ľudí. Uviedla EK v správe pre médiá.

Šéf eurokomisie upozornil, že dokument z Tokia je oveľa viac ako obchodná dohoda. "Je to nástroj, ktorý vytvorí príležitosti pre naše spoločnosti, našich pracovníkov a našich občanov, a ktorý povzbudí ekonomiku EÚ a Japonska," uviedol Juncker. Podľa jeho slov obe ekonomiky spolu predstavujú takmer tretinu svetového HDP, pričom je dôležité, že obaja partneri zopakovali svoj záväzok dodržiavať najvyššie štandardy v oblasti práce, bezpečnosti, ochrany životného prostredia a ochrany spotrebiteľov.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová upozornila, že JEFTA znamená silný signál pre celý svet, že dve z jeho najväčších ekonomík "veria v otvorený obchod, ktorý sa postaví proti jednostrannosti a protekcionizmu". Spresnila, že odstránením ciel v hodnote jednej miliardy eur, zjednodušením colných postupov a riešením cezhraničných bariér v obchode dostanú spoločnosti na oboch stranách príležitosť zvýšiť svoj vývoz a rozšíriť obchodnú činnosť.

Podľa Malmströmovej dôvod na oslavu má najmä európsky sektor poľnohospodárstva, ktorý získal prístup na obrovský japonský trh, pričom bude zaručená ochrana viac ako 200 špecifických európskych jedál a nápojov (napríklad šampanské či parmská šunka).

"Vyzývam Európsky parlament, aby túto dohodu rýchlo schválil, aby podniky, občania a poľnohospodári mohli čo najskôr využiť jej výhody," uviedla komisárka.

Komisia pripomenula, že obchodná dohoda s Japonskom odstráni väčšinu ciel v hodnote jednej miliardy eur, ktoré doteraz každý rok museli uhrádzať spoločnosti z EÚ vyvážajúce do Japonska. Dohoda odstráni mnohé dlhodobé regulačné prekážky, napríklad na automobily. Otvorí japonský trh so 127 miliónmi spotrebiteľov pre kľúčový export poľnohospodárskych produktov z EÚ, čo je dobrá správa hlavne pre vývozcov syrov a vína, ale aj hovädzieho a bravčového mäsa. Zvýši tiež vývozné príležitosti Únie v mnohých ďalších odvetviach.

Dohoda o hospodárskom partnerstve okrem toho posilní spoluprácu medzi EÚ a Japonskom aj v iných oblastiach. Opätovne potvrdí svoj spoločný záväzok k trvalo udržateľnému rozvoju a po prvýkrát zahrnie osobitný záväzok voči parížskej klimatickej dohode.

Dohoda otvára aj trh so službami, najmä s finančnými. Vychádza v ústrety elektronickému obchodu, telekomunikáciám a doprave. Zaručuje spoločnostiam EÚ prístup na veľké trhy verejného obstarávania 48 veľkých japonských miest a odstraňuje prekážky obstarávania v hospodársky dôležitom železničnom sektore na vnútroštátnej úrovni.

Pokiaľ ide o ochranu údajov, EÚ a Japonsko v pondelok (16.7.) uzavreli rokovania o vzájomnej primeranosti, ktoré doplnia Dohodu o hospodárskom partnerstve. Súhlasili, že vzájomne uznávajú systémy ochrany údajov ako "ekvivalentné", čo umožní bezpečný tok údajov medzi EÚ a Japonskom a vytvorí tak najväčšiu oblasť bezpečných tokov údajov na svete.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)