Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Ekonomika

JESS hľadá staviteľa fotovoltickej elektrárne v J. Bohuniciach

Na snímke solárny systém. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Informácia je zverejnená vo vestníku verejného obstarávania, záujemcovia o zákazku v hodnote viac ako 10 miliónov eur sa môžu prihlásiť do 10. marca.

Jaslovské Bohunice 13. februára (TASR) - Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), a. s., hľadá dodávateľa na vybudovanie a uvedenie do prevádzky fotovoltickej elektrárne (FVE) v Jaslovských Bohuniciach. Informácia je zverejnená vo vestníku verejného obstarávania, záujemcovia o zákazku v hodnote viac ako 10 miliónov eur sa môžu prihlásiť do 10. marca.

Cieľom zákazky je zabezpečiť zvýšenie podielu elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe SR v súlade s Nízkouhlíkovou stratégiou rozvoja Slovenskej republiky do roku 2030 s výhľadom do roku 2050 a v súlade s Integrovaným národným klimatickým a energetickým plánom z roku 2019 (INCEP). FVE 1 Bohunice môže byť podľa zadávateľa v budúcnosti súčasťou veľkého projektu Zelený vodík pre Slovensko, ktorého cieľom je produkcia zeleného vodíka so zámerom ekologizovať hromadnú dopravu.

Fotovoltický systém bude inštalovaný v priestore nevyužívanej časti areálu na plochách po demontovaných technologických a stavebných objektoch odstavených a vyraďovaných atómových elektrární A1 a V1. V minulosti boli objekty demolované po úroveň terénu, základové konštrukcie, podzemné podlažia, nevyužívané potrubné kanály a ďalšie zostali uložené pod úrovňou terajšieho terénu. Terén bol urovnaný zásypmi z recyklovaného materiálu vzniknutého pri demoláciách. Na výstavbových plochách sa ďalej nachádzajú podzemné konštrukcie bývalých bazénov chladiacich veží, v ktorých sú uložené odpady z demolácií objektov elektrárne A1. Odpady sú v stabilizovanom stave a sú zasypané nekontaminovanými vrstvami zeminy. Tieto vrstvy budú ponechané bez zásahu.

Kritériom pre výber dodávateľa bude cena, uvádza JESS.