Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Ekonomika

Kamenický: Finančná správa urobila dobré opatrenia

Ladislav Kamenický Foto: FOTO TASR/Martin Baumann

Podľa Kamenického sa SR nedostala do štádia nových problematických preclení.

Bratislava 9. októbra (TASR) – Finančná správa (FS) SR urobila dobré opatrenia v súvislosti s informáciami uvedenými v správe Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF). Skonštatoval to po vykonaní poslaneckého prieskumu predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre financie a rozpočet Ladislav Kamenický (Smer-SD). Zhodli sa na tom aj s lídrom mimoparlamentnej strany Spolu – občianska demokracia Miroslavom Beblavým, ktorý však tvrdí, že podvody sa obnovili.

"Mám pocit, že aj nové vedenie finančnej správy pristupuje veľmi seriózne k týmto veciam a určite nemám pocit, že by niekto tu mal záujem, aby nejaké podvody sa na Slovensku diali," uviedol po poslaneckom prieskume na Finančnom riaditeľstve SR v Bratislave Kamenický. Opatrenia finančnej správy síce zabránili najhoršiemu, ale podľa Beblavého sa veľká časť podvodov stále deje.

"Zhoda je na tom, že na jeseň minulého roka došlo po dlhom období pokoja k prudkému obnoveniu tých podvodov na Slovensku, a že tie sa naozaj diali. Je zhoda na tom, že finančná správa prijala potom opatrenia, začiatkom roka aj na jar, ktoré tie podvody obmedzili," skonštatoval Beblavý. Dodal ale, že údaje za júl ukázali ešte horšiu situáciu ako predtým.

Podľa Kamenického sa SR nedostala do štádia nových problematických preclení. "Momentálne tie pravidlá, ktoré stanovil OLAF, sa dodržiavajú," zdôraznil s tým, že FS navrhla od 1. januára a od 1. apríla tohto roka ďalšie rizikové profily. Dodal, že Slovensko nie je v oblasti textilu a obuvi ani nadrahšou, ani najlacnejšou krajinou. Cena za kilogram sa podľa neho pohybuje okolo 5 eur.

"Ak sa bude situácia vyvíjať na úrovni tých mesiacov apríl, máj, jún, tak Slovensko bude naďalej prichádzať zhruba o 20 – 30 miliónov eur ročne spolu s EÚ. Ak tie podvody budú na úrovni mesiaca júl, čo je ten posledný mesiac, za ktorý máme údaje, tak tie podvody sú zhruba na úrovni 100 miliónov eur ročne," priblížil Beblavý, podľa ktorého ho finančná správa nepresvedčila o tom, že k podvodom nedochádza v tomto rozsahu.

Na prieskume sa podľa hovorkyne FS Ivany Skokanovej potvrdilo, že Slovensko nie je preclievacím "hubom". "Dokazujú to štatistiky, ktoré máme zladené aj s opozičným poslancom," podotkla. Informovali aj o výstupoch z rokovaní s OLAF-om, ktoré sa uskutočnili na konci septembra. "Do konca decembra máme čas na to, aby sme tieto rokovania uzatvorili. To znamená, že EK voči Slovensku stále nevedie žiadne konanie," zdôraznila hovorkyňa.

Poznamenala, že na prelome rokov 2017/2018 začal na Slovensko prichádzať na preclenie tovar, ktorý sa doteraz nepreclieval. FS zareagovala tým, že nastavila rizikové profily aj na iné kategórie. Náhly nárast objemu tovaru bol podľa nej spôsobený tým, že Maďarsko zastavilo akýkoľvek dovoz do svojej krajiny.

Finančná správa zároveň naďalej odmieta pokutu 300 miliónov eur. "V otvorených konaniach máme otvorených zhruba 130 miliónov eur, čiže máme 19 trestných konaní, a aj OLAF identifikoval, že aj tieto financie môžeme vysúdiť práve aj z tých spoločností, ktorých sa to týka," uviedla Skokanová.