Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

KAPITÁL: Každý typ prenájmu auta má svoje výhody aj nevýhody

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

V prípade operatívneho lízingu je cena stanovená rovnomerne, v mesačných platbách. V nich platí klient rozdiel medzi obstarávacou cenou a zostatkovou hodnotou vozidla.

Bratislava 18. júna (TASR) - Krátkodobý aj dlhodobý prenájom vozidla majú svoje výhody aj nevýhody. Závisí pritom od doby a účelu použitia, prípadne aj preferencií pri výbere auta, priblížila tím manažérka pre account manažment Business Lease Slovakia Petra Mišovičová.

"Ak vozidlo či mobilitu potrebujete pre nových zamestnancov alebo na pracovné cesty, pričom nie všetci majú pridelené vlastné autá, alebo realizujete časovo ohraničené projekty a školenia vyžadujúce cestovanie, je vám výhodnejšie si na daný čas vybrať vozidlo v rámci krátkodobého prenájmu," vysvetlila. Naopak, ak firma potrebuje vozidlo prenajať na dlhšie obdobie než rok, potom je podľa odborníčky vhodnejší operatívny lízing, teda dlhodobý prenájom.

Krátkodobý prenájom obvykle trvá od jedného dňa do 12 mesiacov, niekedy aj dlhšie. "Od dvoch rokov vyššie už odporúčame skôr operatívny lízing," doplnila Mišovičová. Ten obvykle trvá štyri roky, ale dá sa dohodnúť kratšia aj dlhšia doba.

V prípade operatívneho lízingu je cena stanovená rovnomerne, v mesačných platbách. V nich platí klient rozdiel medzi obstarávacou cenou a zostatkovou hodnotou vozidla. "Pri prepočte za štvorročný prenájom vozidla, čo je najčastejšia doba operatívneho lízingu, ušetrí firma v porovnaní s klasickým vlastníctvom v priemere 20 - 25 % na vozidlo, v porovnaní s finančným lízingom aj 30 %, a to vrátane započítania odhadu sumy z repredaja vozidla," priblížila Mišovičová. Krátkodobý prenájom je v porovnaní s tým dlhodobým drahší, výhodou je však flexibilita vrátenia vozidla.

Pri prenájmoch do jedného mesiaca nie je záujemca podľa odborníčky limitovaný mesačným nájazdom. Nad jeden mesiac je však obvykle mesačný limit stanovený na 3000 kilometrov (km) alebo 4000 km. "V prípade operatívneho lízingu dosahuje limit nájazdu počas štyroch rokov okolo 120.000 až 160.000 kilometrov" doplnila Mišovičová.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.