< sekcia Ekonomika

Kaufland spúšťa nabíjacie stanice pre elektromobily

Kaufland spúšťa nabíjacie stanice pre elektromobily Foto: AdobeStock/Kaufland

Celosvetovo sa počet majiteľov elektrických bicyklov a automobilov aj vďaka ekologickej gramotnosti neustále zvyšuje a inak tomu nie je ani na Slovensku.

Bratislava 21. marca (OTS) - Ich používaním ale vzniká dopyt po nabíjacích staniciach. Kaufland na túto potrebu odpovedá inštaláciou rýchlonabíjacích staníc vo vybraných prevádzkach.

Tento krok je ďalším zo série iniciatív, ktoré spoločnosť Kaufland podniká s cieľom chrániť životné prostredie. Kaufland už dlhodobo vzdeláva svojich zákazníkov v oblasti ochrany životného prostredia, lebo verí, že ak sú zákazníci dostatočne informovaní o ekologickejších alternatívach, je väčšia pravdepodobnosť, že zmenia svoje nákupné správanie. Preto majú v Kauflande zákazníci už niekoľko rokov možnosť odovzdať druhotné suroviny, ako sú plasty, papier, použité baterky, žiarovky a malé elektrospotrebiče. V roku 2017 Kaufland zastavil objednávanie ľahkých plastových tašiek a namiesto nich ponúka ekologické varianty. Medzi ďalšie ekologické iniciatívy spoločnosti Kaufland patrí aj zodpovedné plánovanie novostavieb, používanie energeticky nenáročnej techniky či znižovanie produkcie odpadov.

Kaufland v rámci svojich aktivít s pozitívnym ekologickým dopadom získal aj certifikáciu podľa ISO 50001. ISO 50001 je medzinárodná norma, ktorá definuje požiadavky na vybudovanie, udržiavanie a zlepšovanie systému energetického manažmentu. Tento certifikát vyjadruje verejný záväzok spoločnosti šetrne hospodáriť s energiami. Efektívne hospodárenie s energiami pomáha šetriť zdroje a zabraňuje negatívnym zmenám klimatických podmienok.

Kaufland je, ako jedna z vedúcich spoločností na maloobchodnom trhu v Európe, zodpovedný za uvedomelé zaobchádzanie so životným prostredím a zdrojmi. Snažíme sa, aby sme sa nielen my, ale aj naši zákazníci, správali v súlade s princípmi trvalej udržateľnosti. Aj v rámci inštalácie nabíjacích staníc môžeme našim zákazníkom ukazovať, že existujú ekologickejšie a výhodnejšie spôsoby prepravy, ktoré šetria našu planétu,“ hovorí Lucia Langová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.

Rýchlonabíjacie stanice boli spustené vo viacerých mestách Slovenska. V Považskej Bystrici bola inštalovaná nabíjačka pre elektrobicykle. V Trnave na Trstínskej ceste je nainštalovaná rýchlonabíjacia stanica pre elektrobicykle a druhá pre automobily. Jedna nabíjačka pre automobily a jedna pre elektrobicykle bola spustená aj v Bratislave na Trnavskej ceste. Všetky nabíjacie stanice zákazníci nájdu na parkoviskách pri prevádzkach Kaufland. Dostupné sú od marca 2019.

Inštalované sú nabíjacie stanice ABB Terra 54. Sú vybavené 3 nabíjacími konektormi. Z nich sú dva DC (direct current) na jednosmerný prúd s výkonom 50 kW a jeden AC (alternating current) na striedavý prúd s výkonom 43 kW. Vďaka rôznym typom konektorov sú nabíjacie stanice ABB vhodné pre všetky elektrické vozidlá na trhu EÚ. Je možné aj nabíjanie dvoch vozidiel zároveň cez jeden DC konektor a jeden AC konektor. Všetky konektory sú rýchlonabíjacie a vozidlá dokážu nabiť na 80 % plnej kapacity už do pol hodiny. Vďaka tomu si zákazníci stihnú pohodlne nabiť vozidlá počas nákupu.