Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Ekonomika

Kažimír: Dohoda pri bankovom odvode posilní stabilitu bánk

Na archívnej snímke guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Foto: TASR - Martin Baumann

Generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil tiež dohodu s rezortom financií oceňuje.

Bratislava 22. júna (TASR) - Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír víta zmeny pri bankovom odvode. Podľa neho prispeje k zvýšeniu stability bankového sektora na Slovensku.

"Zrušenie zvýšenia bankového odvodu je vítanou správou. Dosiahnutá dohoda prispeje k posilneniu stability slovenského finančného sektora a očakávame, že pomôže urýchliť oživenie a zotavenie ekonomiky," uviedol v stanovisku pre médiá Kažimír.

Zdravý a ziskový finančný sektor je podľa neho základným predpokladom pre prístup Slovákov a podnikateľov k úverom za čo najvýhodnejších podmienok. "To je v súčasnom boji s ekonomickými dosahmi krízy na život na Slovensku rozhodujúce. Dohoda je zásadným posunom vpred a veríme, že skráti dĺžku rekonvalescencie ekonomiky. Vyhral zdravý rozum," vyhlásil Kažimír.

Generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil tiež dohodu s rezortom financií oceňuje. "Rokovania trvali dlhšie, ako sme očakávali, no finálnu dohodu považujem za férovú pre vládu aj pre bankový sektor. Podmienkou, aby sme mohli reštartovať hospodárstvo, podporiť rast biznisu a naďalej plniť potreby ľudí na Slovensku, je zdravý bankový sektor. Preto zrušenie deštruktívneho bankového odvodu je dobrou správou pre ľudí, firmy a slovenskú ekonomiku," podotkol Krutil.

Podľa generálneho riaditeľa ČSOB Daniela Kollára stratil bankový odvod časom svoje opodstatnenie a, paradoxne, predstavuje najväčšie riziko pre stabilitu finančného sektora. "Jeho nahradenie systémovými opatreniami, ktoré budú mať významný prínos pre štát, jeho obyvateľov a celú ekonomiku, preto hodnotíme pozitívne. Banky prevzali počas súčasnej krízy spojenej s pandémiou významnú časť zodpovednosti na seba vrátane možnosti odkladu splátok úveru, financovania štátneho dlhu alebo poskytovania úverov so zárukami pre firmy. Nahradenie tohto odvodu systémovými opatreniami je nevyhnutným predpokladom na to, aby sme mohli ďalej ako silný partner participovať na oživovaní a fungovaní ekonomiky," uviedol Kollár. Tiež upozornil na to, že súčasťou prijatej dohody je aj to, že banky presvedčili svojich, vo väčšine prípadov zahraničných akcionárov, že počas obdobia štyroch rokov ponechajú na Slovensku významnú časť svojho zisku vo forme zvýšenia kapitálu pre posilnenie schopnosti úverovania ekonomiky, a to napriek tomu, že ich akcionári majú aj lepšie alternatívy jeho umiestnenia v okolitých krajinách, kde návratnosť kapitálu je dlhodobo na zhruba dvojnásobných úrovniach oproti priemeru na Slovensku.