Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Ekonomika

P. KAŽIMÍR: Slovensko je tretie v poradí, ktoré sa financuje najlepšie

Peter Kažimír, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Slovensko si na tri roky požičalo 112 miliónov eur, o tri roky však nebude musieť vrátiť investorom túto sumu, ale menej.

Bratislava 20. októbra (TASR) - Slovensku sa v pondelok (19.10.) podarilo predať štátne dlhopisy za historicky najnižšie úroky a so záporným úrokom. Je tak v poradí tretie, ktoré sa financuje v súčasnosti na trhoch najlepšie. Konštatoval to na dnešnej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).



"To, že Slovensko má veľmi dobré meno medzi investormi, potvrdzuje fakt, že sme dosiahli nielen historicky najnižšie úrokové sadzby, ale prvýkrát v histórii bol slovenský dlhopis predaný v aukcii so záporným úrokom," povedal Kažimír. Podľa jeho slov to znamená, že si Slovensko na tri roky požičalo 112 miliónov eur, o tri roky však nebude musieť vrátiť investorom túto sumu, ale menej. "V podstate tí, ktorí nám požičali, nám zaplatia túto pôžičku," objasnil Kažimír s tým, že nie všetky krajiny majú výhodu záporných úrokových výnosov. "Dnes sa slovenské dlhopisy predávajú ako tretie najlepšie pri päť a desaťročných dlhopisoch v Európe po nemeckých dlhopisoch a po dlhopisoch, ktoré emituje dočasný euroval," konštatoval minister financií.

Výhodné financovanie na trhu tak znamená, že SR je v očiach investorov vnímaná ako dôveryhodná krajina do budúcnosti. "Jednoducho veriteľ dôveruje, že dlžník zaplatí v budúcnosti. Je to odraz toho, čo sa za posledné roky urobilo a kde sa Slovensko nachádza v rámci ekonomiky Európy z hľadiska svojho potenciálu," doplnil Kažimír.

Podľa neho tak krajina z hľadiska kvality verejných financií patrí do európskeho jadra. "Momentálne je dnes lepšie ako Holandsko, Belgicko, určite lepšie ako krajiny, ktoré sú mimo eurozóny ako Poľsko alebo Maďarsko," dodal Kažimír.

Nízke úrokové sadzby podľa riaditeľa Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) Daniela Bytčánka prinášajú benefity pre štátny rozpočet. "Predpokladáme, že tento rok na obsluhe dlhu, na nákladoch ušetríme takmer 30 miliónov eur, v hotovostnom vyjadrení je to až 120 miliónov eur," vyčíslil.

Negatívnou správou je podľa Bytčánka len to, že Slovensku zákon o rozpočtovej zodpovednosti neumožňuje „predzásobiť sa“ a požičať si na trhu pri výhodných podmienkach viac ako aktuálne potrebuje. "Musíme nejakým spôsobom ustrážiť záver roka. Kvôli tomuto zákonu sme mohli akceptovať iba ponuku na úrovni 200 miliónov eur," dodal s tým, že dopyt zo strany investorov pri aukcii dlhopisov bol na úrovni 600 miliónov eur.

ARDAL v dvoch aukciách predala štátne dlhopisy v celkovej hodnote 197 miliónov eur, časť z nich s negatívnym výnosom. Pri dlhopisoch splatných 28. novembra 2018 akceptovala ponuky investorov v hodnote 112 miliónov eur, celá suma pochádza od nerezidentov. Úrokové sadzby pritom boli negatívne, minimálna sadzba dosiahla -0,0761 % p. a., priemerná -0,0449 % p. a. a maximálna -0,0012 % p. a.

Pritom 95 % dlhopisov skončilo na zahraničných účtoch investorov, ktorí pochádzali z Nemecka, Rakúska, Veľkej Británie a krajín Beneluxu. "Tým, že ide o dlhopis s väčšou splatnosťou, 10 rokov, tak sú to väčšinou penzijné fondy, poisťovne, súkromní správcovia finančných aktív," vymenoval investorov Bytčánek s tým, že dlhopis s kratšou splatnosťou nakupovali účastníci finančného trhu.