Quantcast
< sekcia Ekonomika

Kažimír: Slovensko je pripravené pomôcť Chorvátsku so zavádzaním eura

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pre Slovensko je podľa neho prípadný vstup Chorvátska do eurozóny dôležitý aj z iného hľadiska. V rámci stredoeurópskeho regiónu je totiž SR s eurom osamotené.

Záhreb 11. decembra (TASR) – Slovensko je pripravené poradiť Chorvátsku pri jeho snahách o zavedenie eura a stáť pri ňom aj pri schvaľovacom procese v rámci európskych inštitúcií, tak ako nám pomohli v minulosti iné štáty. Počas svojej pondelkovej pracovnej cesty v Chorvátsku to uviedol slovenský minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

V metropole krajiny Záhreb sa stretol so svojím rezortným partnerom Zdravkom Marićom a na pôde chorvátskej centrálnej banky sa zúčastnil konferencie venovanej možnosti zavedenia eura v Chorvátsku. "Prezentoval som jasné prepočty, že zavedenie eura Slovensku pomohlo s dodatočným rastom HDP skoro o 10 %. Som presvedčený o tom, že Slovákom vyhovuje cestovanie s eurom vo vrecku," zhodnotil Kažimír.

Diskutovalo sa však aj o množných "úzkych" miestach pri zavádzaní spoločnej európskej meny. Podľa Kažimíra ide napríklad o pocity či očakávania zdražovania po prijatí eura. "Vždy šírime to, že potrebujú jednotu spoločnosti. Aj politickú zhodu, ale aj komunikáciu so zamestnávateľmi, obchodom, a potom prídu aj médiá. Na Slovensku sme pocítili aj veľkú podporu zo strany médií," doplnil minister financií.

Pre Slovensko je podľa neho prípadný vstup Chorvátska do eurozóny dôležitý aj z iného hľadiska. V rámci stredoeurópskeho regiónu je totiž SR s eurom osamotené. Nemá ho v súčasnosti žiadna z okolitých krajín okrem Rakúska.

"Preto Chorvátsko ako ďalšia členská krajina eurozóny by nám mohla pomôcť aj v tom, aby sme vedeli lepšie presadzovať náš regionálny záujem. Lebo aj v eurozóne existujú regionálne záujmy," priblížil Kažimír. Zároveň mal na svojho ministerského kolegu aj jednu prosbu. "Vyjadril som v mene všetkých slovenských turistov prosbu, aby zaviedli euro čím skôr," dodal.

Chorvátska vláda si podľa Marića uvedomuje, že cesta k euru nebude krátka a môže byť zložitá. "Ale myslíme si, že je dobré, že sme začali túto diskusiu a zbierame skúsenosti a vedomosti, čo nám určite pomôže," konštatoval.

Krajina by mohla spoločnú menu podľa skôr medializovaných zámerov zaviesť približne o sedem rokov, Marić však o konkrétnom časovom pláne nechcel hovoriť. Spoločne s centrálnou bankou však pripravili analýzu kladov aj záporov zavedenia eura v krajine.

"Toto je úvodný krok, ktorý vnímame ako otvorenie odbornej diskusie o tejto veľmi dôležitej otázke," priblížil minister. Chorvátsko je podľa neho ekonomika, ktorá je už v súčasnosti aj napriek vlastnej mene výrazne naviazaná na euro, tak ako bola historicky prepojená na nemeckú marku.

Ocenil pritom spoluprácu so Slovenskom a dnešnú prítomnosť ministra Kažimíra. Aj keď je situácia v súčasnosti už iná ako v rokoch, keď SR zavádzala euro, naše skúsenosti im môžu podľa Marića pomôcť. "Medzi našimi krajinami sú veľmi dobré vzťahy a máme veľa spoločného, historicky aj ekonomicky. Každá skúsenosť je pre nás veľmi užitočná," dodal.