Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

KDH: Situácia s plynom je dôsledkom zahraničnej politiky vlády

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vláda podľa kresťanských demokratov takto len zakrýva problémy, ktoré má doma.

Bratislava 9. januára (TASR) - Aktuálna situácia a zmena postoja Ukrajiny sú dôsledkom spôsobu vedenia zahraničnej politiky našou vládou a naštrbením vzťahov s EÚ a Ukrajinou. V súvislosti so štvrtkovými rokovaniami premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v Bruseli, ktoré sa týkali zastaveného tranzitu ruského plynu cez územie Ukrajiny, to uviedlo opozičné KDH.

"Európska komisia je povinná hájiť záujmy svojich členov, ale treba zdôrazniť, že aj Róbert Fico je povinný hájiť v prvom rade záujmy ľudí na Slovensku. Tu však vidíme vážne zlyhania. KDH žiadalo vládu Roberta Fica, aby tranzit ruského plynu cez Ukrajinu riešila skôr než bude neskoro. Aktuálna situácia a zmena postoja Ukrajiny sú dôsledkom spôsobu vedenia zahraničnej politiky našou vládou a naštrbením vzťahov s tými, ktorí sú kľúčoví pri riešení tohto nášho strategického záujmu - teda s EÚ a Ukrajinou. Toto nie je suverénna politika na štyri svetové strany, ako to klamlivo prezentuje Róbert Fico," uviedlo v stanovisku KDH.

Vláda podľa kresťanských demokratov takto len zakrýva problémy, ktoré má doma. "To sú témy ako kolabujúce zdravotníctvo, zdražovanie a obrovské škrty na našich rodinách a deťoch. KDH berie tieto ohrozenia rovnako vážne ako finančné straty za tranzit plynu, lebo rovnako poškodzujú našich občanov. Považujeme za absolútne nízke, že recipročné kroky voči Ukrajine, ktoré navrhuje premiér, sú namierené voči ťažko skúšaným obetiam vojny a napokon aj našim občanom, lebo nám spôsobia ďalšie ekonomické straty," priblížilo opozičné hnutie.

KDH doplnilo, že "ako člen najsilnejšej politickej strany v Európskom parlamente je pripravené pomôcť tomu, aby aj v otázke plynu došlo k takej dohode, ktorá nepripraví Slovensko o financie a podporí konkurencieschopnosť našej krajiny, ako aj krajín EÚ".

HRABKO: Šanca, že z ústavy vypustia jeden volebný obvod, je malá

Podľa Hrabka bol systém viacerých volebných obvodov, ktorý zrušila ešte vláda Vladimíra Mečiara, pre voličov výhodnejší (správa, PODCAST, VIDEO).

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.