Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Ekonomika

Konflikt s Hamasom zvýšil nezamestnanosť v Izraeli takmer na 10 %

V pondelok 20. novembra 2023 sú v pásme Gazy videné z južného Izraela zničené budovy. Foto: TASR/AP

Po útoku Hamasu na Izrael 7. októbra bolo povolaných takmer 400.000 rezervistov a ako ukázali oficiálne údaje, zhruba 80.000 Izraelčanov muselo ísť v minulých týždňoch na neplatenú dovolenku.

Jeruzalem 20. novembra (TASR) - Miera nezamestnanosti v Izraeli vyskočila v októbri takmer na 10 %. Poukázali na to údaje, ktoré v pondelok zverejnil izraelský štatistický úrad. Dôvodom je konflikt Izraela s palestínskym militantným hnutím Hamas, ktorý prinútil desaťtisíce ľudí žijúcich v blízkosti Pásma Gazy opustiť domovy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Štatistický úrad uviedol, že ak sa do úvahy započíta predpokladaná dočasná strata práce v dôsledku evakuácie obyvateľov z oblastí blízko hraníc s Gazou, miera nezamestnanosti dosiahla v Izraeli v októbri 9,6 %. Počet nezamestnaných dosiahol v októbri 428.400, zatiaľ čo v septembri bolo bez práce 163.600 ľudí. V septembri dosiahla nezamestnanosť 3,4 % a v prípade nezapočítania ľudí dotknutých situáciou v Gaze by sa pohybovala približne na rovnakej úrovni.

Po útoku Hamasu na Izrael 7. októbra bolo povolaných takmer 400.000 rezervistov a ako ukázali oficiálne údaje, zhruba 80.000 Izraelčanov muselo ísť v minulých týždňoch na neplatenú dovolenku. Miera zamestnanosti klesla v októbri na 56,5 % zo septembrovej úrovne 61,1 %.

Pôvodne nízka miera nezamestnanosti výrazne podporovala ekonomický rast Izraela, avšak terajší vysoký počet ľudí bez práce v dôsledku konfliktu pravdepodobne povedie vo 4. kvartáli k poklesu hospodárstva. Za celý rok 2023 sa potom počíta so spomalením rastu ekonomiky pod pôvodne očakávanú úroveň 2,3 %.