Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Ekonomika

Kontrola nenašla v RTVS riziká v nakladaní s verejnými prostriedkami

Ilustračné foto. Foto: TASR – Michal Svítok

Kontrola podľa šéfa NKÚ neidentifikovala žiadne riziká, ktoré by mohli znižovať proces transparentného a efektívneho nakladania s verejnými prostriedkami.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Pri výbere programov posilnila verejnoprávna televízia (RTVS) v ostatných troch rokoch súťažné prostredie a znížila riziko subjektívneho hodnotenia či ich výberu. Vyplýva to z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR vo verejnoprávnom médiu, pri ktorej sa národní kontrolóri zamerali na účinnosť prijatých opatrení po predchádzajúcom prierezovom audite z roku 2021. Kontrolóri nenašli ani riziká v nakladaní s verejnými prostriedkami.

"Závery z tohtoročnej kontroly potvrdili, že opatrenia prijaté na základe vecných odporúčaní mojich kolegov kontrolórov, hlavne v oblasti transparentnosti tvorby programu, ale aj hospodárneho používania verejných zdrojov či finančnej stability verejnoprávnej televízie a rozhlasu, priniesli pozitívne výsledky," uviedol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Pred tromi rokmi vedenie televízie upravilo sedem interných smerníc a ich akceptovanie novým manažmentom sa premietlo do pozitívnych záverov auditu. Kontrola podľa šéfa NKÚ neidentifikovala žiadne riziká, ktoré by mohli znižovať proces transparentného a efektívneho nakladania s verejnými prostriedkami. Napriek personálnej zmene na čele RTVS, keď Jaroslava Rezníka nahradil v auguste 2022 na poste generálneho riaditeľa Ľuboš Machaj, zostala zachovaná kontinuita v plnení opatrení.

Napriek pozitívam, v kontrolovanej vzorke zmlúv zistili kontrolóri aj nedostatky. Napríklad pri výbere a hodnotení štyroch programov (Sieň slávy; Voda spieva; Všade dobre, doma naj; Veľkou lyžicou) neboli dodržané interné predpisy, keď hodnotenie programov nerobili v zmysle pravidiel dvaja dramaturgovia, ale len jeden. V niektorých prípadoch chýbali protokoly o prevzatí audiovizuálnych diel a absentovala aj finančná kontrola vyúčtovania nákladov pri koprodukčnej spolupráci, ako to vyžaduje zákon o finančnej kontrole. Národní kontrolóri začali výkon kontroly ešte pred júlovým prijatím nového zákona, ktorý RTVS zrušil a jej právnym nástupcom sa stala Slovenská televízia a rozhlas (STVR).

Hlavnými zdrojmi príjmu RTVS boli v kontrolovanom období úhrady za služby verejnosti, tzv. koncesionárske poplatky, príspevok zo štátneho rozpočtu na základe zmluvy so štátom (do 1. 7. 2023) a príjmy z reklamy. Od 1. júla 2023 prišlo k zmene financovania, zrušili sa koncesionárske poplatky a príspevok zo štátneho rozpočtu.

Hlavným zdrojom príjmu sa stal nárokovateľný príspevok od štátu vo výške 0,17 % z HDP, ktorý sa ale 1. januára 2024 znížil na 0,12 % z HDP. Podľa Andrassyho zníženie výšky príspevku už polroka od prijatia nového zákona prináša so sebou riziká, ktoré sa môžu negatívne premietnuť do programovej štruktúry a plnenia povinností, ktoré má verejnoprávne médium najmä voči verejnosti.

Celkové príjmy RTVS mali rastúci trend, keď v roku 2021 boli vo výške 169,7 milióna eur, v roku 2022 boli vo výške 179,1 milióna eur a v roku 2023 mala televízia príjmy už vo výške 199 miliónov eur.

Pracovný týždeň uzavrie oblačné počasie, miestami aj dážď

Teploty sa budú pohybovať okolo 12 až 17 stupňov C.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.