< sekcia Ekonomika

Koronavírus spôsobuje talianskemu turistickému ruchu miliardové straty

Fontána della Barcaccia od Pietra Berniniho oproti prázdnym Španielskym schodom v Ríme v Taliansku 24. marca 2020. Foto: TASR/AP

Epidémia veľmi ťažko zasiahla turizmus v Benátkach, kde je 98 % všetkých hotelov zatvorených.

Rím 5. apríla (TASR) - Po tom, ako Taliansko v dôsledku šírenia nového koronavírusu zatvorilo v marci hranice, musí počítať s výpadkom 10,5 milióna turistov počas veľkonočných sviatkov. Ako vyplýva z odhadov združenia Assoturismo, zodpovedá to strate 3,3 miliardy eur.

"Ešte pred rokom sme diskutovali o rizikách priveľkého návalu turistov, teraz zažívame katastrofu v podobe nulovej turistiky. Všetko sa úplne zastavilo," povedal prezident združenia Vittorio Messina pre talianske médiá. Vláda doteraz urobila príliš málo na podporu tejto branže, ktorá patrí medzi odvetvia najťažšie postihnuté súčasnou krízou.

Vládou schválená podpora 600 eur mesačne pre osoby pracujúce v oblasti turistického ruchu nie je dostatočná. Messina preto požaduje pozastavenie platieb daní a nájomného pre turistické firmy. Táto branža v prvom rade potrebuje veľkú likviditnú injekciu. Po katastrofálnych jarných stratách totiž hrozí, že vypadne aj letná sezóna. "Bez pomoci budú turistické firmy jedna po druhej kolabovať," varuje Messina.

Epidémia veľmi ťažko zasiahla turizmus v Benátkach, kde je 98 % všetkých hotelov zatvorených. Podľa údajov prezidenta benátskeho hoteliérskeho združenia Federalberghi Veneto Marca Michiella je spomedzi celkovo 3150 hotelov otvorených zhruba 20. Hotely zažívajú najťažšie časy od druhej svetovej vojny. Hoteliéri, ktorí už po októbrových záplavách čelili prepadu počtu hostí, sa teraz dostávajú na pokraj bankrotu.