Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Ekonomika

Košický kraj schválil rozpočet na rok 2024 v objeme 348,4 milióna eur

Na snímke predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Foto: TASR - Pavol Zachar

Už návrh rozpočtu na tento rok poznačil výpadok príjmu z podielových daní, ako aj nárast cien energií a tovarov a služieb.

Košice 8. decembra (TASR) - Košický samosprávny kraj (KSK) bude v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom v celkovom objeme 348,4 milióna eur vrátane finančných operácií. Krajské zastupiteľstvo to schválilo na piatkovom zasadnutí.

Výška bežných výdavkov je 269,4 milióna eur. Z toho najvyššia suma, zhruba 127 miliónov eur, je v oblasti vzdelávania. Ďalších 58 miliónov eur ide do odvetvia dopravy, 38 miliónov na sociálne služby, 22 miliónov pre Úrad KSK a 14 miliónov eur na kultúru.

Kapitálové výdavky sú rozpočtované na 41 miliónov eur. Oproti schválenému rozpočtu na tento rok je to pokles o 42 miliónov eur. Kapitálové výdavky na financovanie projektov z eurofondov predstavujú 39,6 milióna a ostatné výdavky 1,5 milióna eur.

"Celkovo je rozpočet chudobný, ale všetci vieme dôvody a som rád, že sa nám podarilo nájsť akúsi zhodu medzi tým, čo je možné a nie je možné," povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Bežný rozpočet je prebytkový a kapitálový rozpočet schodkový, pričom schodok v sume 4,4 milióna je vyrovnaný prebytkom bežného rozpočtu a úverovými zdrojmi.

Celkový dlh KSK je na koniec roka 2024 predpokladaný v sume 101,7 milióna eur, čo znamená zadlženosť podľa zákona o rozpočtových pravidlách 38,47 percenta.

Už návrh rozpočtu na tento rok poznačil výpadok príjmu z podielových daní, ako aj nárast cien energií a tovarov a služieb.

Trnka sa pre novinárov vyjadril k chýbajúcim vlastným zdrojom kraja na investície. "Všetko sa presúva, bohužiaľ, na externé financovanie, a to sú eurofondy, avšak vieme, ako u nás fungujú eurofondy," povedal. Poukázal na problémy pri vyhlasovaní výziev či otázne schvaľovanie financií, pre ktoré žiadatelia nemôžu napevno plánovať rozvoj.

V súvislosti s problémom a časovým posunom pri refundácii financií na doterajšie projekty z eurofondov zo strany štátu, zastupiteľstvo schválilo štyri uznesenia týkajúce sa úverov. "Toto nás čaká budúci rok, čo sa týka balíka 25 až 27 miliónov eur, na ktoré si berieme teraz úver, a vlastne nevieme, kedy a v akej výške nám to bude zrefundované. Snažíme sa zachrániť všetky rozbehnuté projekty, ktoré už sme začali realizovať alebo bolo začaté ich financovanie, toto bola priorita,“ povedal.