Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. jún 2024Meniny má Paulína
< sekcia Ekonomika

Krajiny EÚ chcú posilniť konkurencieschopnosť prostredníctvom vesmíru

Na snímke časť Mliečnej dráhy so zachytenou svetelnou stopou pádu meteoritu. Foto: TASR Milan Kapusta

Cez dohodnutý text členské štáty zdôraznili potrebu zlepšiť využívanie vesmírnych údajov a vyzvali na silnejší rozvoj vesmírneho sektora zabezpečením a zvýšením verejných aj súkromných investícií.

Brusel 23. mája (TASR) - Rada Európskej únie (EÚ) pre konkurencieschopnosť vo štvrtok v Bruseli prijala závery o "posilnení konkurencieschopnosti Európy prostredníctvom vesmíru". Informuje o tom spravodajca TASR.

Text, na ktorom sa dohodli zástupcovia ministerstiev hospodárstva členských krajín, odráža, ako môže konkurencieschopnejší európsky vesmírny sektor prispieť k hospodárskym a sociálnym výzvam Únie a posilniť jej úlohu na globálnej úrovni.

Závery Rady ministrov zdôrazňujú rastúci význam vesmíru v mnohých oblastiach sociálno-ekonomických výziev a politík EÚ, počnúc Európskou zelenou dohodou (zber údajov na lepšie pochopenie zmeny klímy), digitálnou transformáciou (komunikačné a informačné vesmírne služby) a končiac celkovou konkurencieschopnosťou EÚ.

Vesmírne aktivity prispievajú k hospodárskemu rastu vytváraním inovatívnych riešení, systémových aplikácií a služieb, ktoré môžu byť prínosom pre mnohé ďalšie sektory prostredníctvom integrovanejšej spolupráce medzi vesmírnym a nevesmírnym sektorom.

Cez dohodnutý text členské štáty zdôraznili potrebu zlepšiť využívanie vesmírnych údajov a vyzvali na silnejší rozvoj vesmírneho sektora zabezpečením a zvýšením verejných aj súkromných investícií.

Ministri zdôraznili dôležitosť čerpania výhod z multiplikačného efektu investícií do výskumu a vývoja vesmíru a vyslovili sa za podporu stabilného a predvídateľného obchodného rámca a rozvoja potrebných zručností v rámci pracovnej sily v tomto sektore.

Na základe prijatých záverov by EÚ a Európska vesmírna agentúra (ESA) mali prispieť k rozvoju globálnych pravidiel, ktoré zabezpečia udržateľné vesmírne prostredie. V záveroch sa uvádza, že silný európsky vesmírny sektor je základom pre európsku strategickú autonómiu, pričom ministri vyzvali na rozšírenie európskeho vesmírneho sektora a globálnych partnerstiev spolupráce v tejto oblasti. Zhodli sa aj na tom, že vesmírne technológie sú životne dôležité pre ochranu kritickej infraštruktúry (energetická alebo sieťová infraštruktúra), preto je nevyhnutné chrániť tieto kritické technológie.