Quantcast
< sekcia Ekonomika

Krajniak: Na platy zamestnancov ZSS prispievame viac než predtým

Na archívnej snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak. Foto: TASR - Jakub Kotian

Medzi ďalšími príspevkami spomenul minister pandemické príplatky či kompenzáciu nákladov, ktoré vznikli pre pandémiu.

Bratislava 19. januára (TASR) – Na platy zamestnancov zariadení sociálnych služieb (ZSS) prispeje štát v roku 2022 o 20 % viac než predtým. V tomto roku plánuje ministerstvo práce na tento účel minúť 190 miliónov eur, kým vlani to bolo 175 miliónov eur a rok predtým 159 miliónov eur. Je to rozdiel oproti nárastu pri zamestnancoch verejnej správy, kde je to v priemere len o tri percentá viac. Povedal to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) pred stredajším rokovaním vlády. Reagoval tak na kritiku sociálnych pracovníkov, ktorí sa sťažujú na nízku podporu štátu.

"Okrem tohto zvýšenia, ktoré ide na regulárne normálne platy, sme v roku 2021 vyplatili približne 29.000 zamestnancom v sociálnych službách dve mimoriadne odmeny celkovo vo výške 850 eur," poznamenal minister. Medzi ďalšími príspevkami spomenul pandemické príplatky či kompenzáciu nákladov, ktoré vznikli pre pandémiu. Ďalšími 16 miliónmi eur prispel štát na vytvorenie nových pracovných miest v ZSS.

"V tomto roku z plánu obnovy pridelíme finančné prostriedky na rekonštrukcie a na výstavbu nových ZSS v celkovej výške do 200 miliónov eur," avizuje minister.

Na kritiku sociálnych a zdravotníckych pracovníkov reagoval pred vládou aj minister financií Igor Matovič (OĽANO). Tvrdí, že ak chce nejaký minister minúť niekde viac peňazí, má prísť s návrhom, kde tie peniaze ubrať.

Na archívnej snímke minister financií SR Igor Matovič.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Opatrovateľky, zdravotné sestry a poskytovatelia sociálnych služieb požadujú zvolanie okrúhleho stola k zákonu o inšpekcii v sociálnych veciach, ale tiež zásadné zvýšenie platov opatrovateliek a sociálnych pracovníkov. To by sa malo podľa nich realizovať v troch etapách prostredníctvom zvýšení príspevku ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny na zabezpečenie sociálnej služby vždy o 30 %.

Od ministerstva financií požadujú prostriedky na riešenie havarijných stavov budov ZSS tak, aby dokázali plniť základné protipožiarne opatrenia vrátane financií na evakuačné výťahy.

Na výzvu zdravotných a sociálnych pracovníkov zareagovalo aj Ministerstvo zdravotníctva SR, od ktorého ošetrovateľky požadujú zvýšenie ošetrovateľského paušálu v zariadeniach sociálnych služieb na desať eur na klienta denne.

"Rezort zdravotníctva vníma potrebu riešenia zdravotno-sociálnej starostlivosti o našu populáciu. Doposiaľ bola táto téma riešená parciálne v gestorstve jednotlivých rezortov. Považujeme za kľúčové aktuálne otvorenie komunikácie a proaktívnej spolupráce ministerstva zdravotníctva, ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a ministerstva financií," uviedol rezort.

Ministerstvo zdôraznilo, že sa angažuje aj vo veci navýšenia ošetrovateľského paušálu v zariadeniach sociálnych služieb a zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. "V najbližších dňoch sa na pôde ministerstva zdravotníctva uskutoční pracovné rokovanie všetkých zainteresovaných strán za účasti zástupcov asociácie poskytovateľov sociálnych služieb," dodal rezort.