Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Ekonomika

Krajské nemocnice hospodárili v prvých mesiacoch tohto roka so ziskom

Ilustračné foto. Foto: TASR

Podľa zverejnenej správy vykázala NsP k 31. máju 2017 predbežný zisk vo výške takmer 900.000 eur.

Nitra 10. júla (TASR) – Krajským nemocniciam v Topoľčanoch a v Leviciach sa počas prvých mesiacov tohto roka darilo hospodáriť s prebytkom. Obe zdravotnícke zariadenia spravovala nezisková organizácia Nemocnice s poliklinikami (NsP), ktorú na tento účel zriadil Nitriansky samosprávny kraj (NSK). Podľa zverejnenej správy vykázala NsP k 31. máju 2017 predbežný zisk vo výške takmer 900.000 eur.

Ako upozornila riaditeľka NsP Marta Eckhardtová, Nemocnica v Topoľčanoch prestala od 1. apríla tohto roku poskytovať zdravotnú starostlivosť pod hlavičkou neziskovej organizácie NsP a začala pôsobiť ako Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s. „Na prenájme na 20 rokov sa dohodla s NSK. Od tohto dátumu NsP prevádzkuje len jedno zdravotnícke zariadenie, a to nemocnicu Levice,“ pripomenula Eckhardtová.

Podľa správy NsP predstavovali ku koncu mája náklady na obe zdravotnícke zariadenia sumu vyše 9,7 milióna eur. Celkové výnosy nemocníc dosiahli k tomuto dátumu hodnotu takmer 10,6 milióna eur. „Kladný hospodársky výsledok za obe zariadenia je v celkovej výške 898.532,53 eur. Nemocnica v Topoľčanoch sa na ňom do 31. 3. podieľala sumou 643.450,03 eur a levická nemocnica do 31. 5. čiastkou 255.082,50,“ uviedla Eckhardtová.

Ako doplnila, k dosiahnutiu kladného hospodárskeho výsledku došlo iba vďaka neustálemu prehodnocovaniu jednotlivých druhov nákladov a ich čo najhospodárnejšiemu vynakladaniu. „Tomu vedenie nemocnice venuje maximálne úsilie a rovnako aj hľadaniu nových možností zvyšovania výnosov, spolu s neustálymi rokovaniami s jednotlivými zdravotnými poisťovňami,“ dodala Eckhardtová.