< sekcia Ekonomika

Kremnica spísala petíciu, ktorou žiada zvýšiť bezpečnosť na ceste I/65

Na snímke doprava na prieťahu Kremnicou na ceste I/65 15. mája 2021. Foto: EASYFOTO TASR - Lukáš Mužla

Práve rekonštrukcia horského priechodu stojí podľa primátora za zvýšením intenzity tranzitnej dopravy naprieč Kremnicou.

Kremnica 14. mája (TASR) – Mesto Kremnica pripravilo petíciu, v ktorej bude Ministerstvo dopravy a výstavby SR a Slovenskú správu ciest (SSC) žiadať o zvýšenie bezpečnosti a upokojenie dopravy na štátnej ceste I/65 v prieťahu mestom. Ako pre TASR uviedol primátor mesta Alexander Ferenčík, samospráva za posledné roky odhaduje nárast tranzitnej dopravy naprieč Kremnicou na úrovni minimálne 30 percent.

Vznik petície súvisí aj s avizovanou rekonštrukciou cesty I/65 v prieťahu Kremnicou, ktorú plánuje SSC uskutočniť počas letných mesiacov. Rekonštrukcia však spočíva iba vo výmene povrchu cesty a mesto tvrdí, že absolútne nerieši bezpečnostnú situáciu. O vybudovanie bezpečnostných prvkov v meste pritom samospráva žiada SSC už od roku 2015. Intenzívne dialógy na túto tému boli podľa primátora vedené počas rekonštrukcie horského priechodu Kremnické Bane, keď cestu poškodili prívalové dažde.
Na snímke doprava na prieťahu Kremnicou na ceste I/65 15. mája 2021.
Foto: EASYFOTO TASR - Lukáš Mužla

„Na každom kontrolnom dni nám bolo prisľúbené, že sa to bude riešiť. Na prieťahu mestom však neboli spravené žiadne úpravy, ktoré by zabezpečili zvýšenú bezpečnosť chodcov alebo by vynútili upokojenie dopravy a dodržiavanie platných dopravných predpisov,“ poznamenal Ferenčík s tým, že do rekonštrukcie horského priechodu investovala SSC bezmála 40 miliónov eur.

Práve rekonštrukcia horského priechodu stojí podľa primátora za zvýšením intenzity tranzitnej dopravy naprieč Kremnicou. Samospráva odhaduje nárast kamiónov prechádzajúcich mestom v posledných rokoch minimálne o 30 percent, potvrdiť to mohlo sčítanie dopravy, ktoré však bolo pre pandémiou nového koronavírusu odložené. „Horský priechod Kremnické Bane je preťažovaný. Je to jediný horský priechod, kde je možný chemický posyp a súčasne je na trase juh – sever najkratším horským priechodom,“ vysvetlil Ferenčík.
Na snímke doprava na prieťahu Kremnicou na ceste I/65 15. mája 2021.
Foto: EASYFOTO TASR - Lukáš Mužla

Cesta I/65 podľa primátora rozdeľuje mesto na dve zóny, a to obytnú časť a zónu, kde chodia ľudia do práce, do školy a za službami, pričom ju križuje hneď niekoľko priechodov pre chodcov. Najväčším problémom má byť nedodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti zo strany vodičov. „Z hľadiska nehodových štatistík sme na tom zatiaľ veľmi dobre, je to však otázka času. Nešťastie sa môže stať každý deň,“ poznamenal primátor.

Podľa mesta by situáciu s dopravou pomohlo upokojiť vybudovanie ostrovčekov, zúženie cesty z dvoch na jeden jazdný pruh alebo osadenie semaforov. Petíciu, ktorej petičný výbor tvoria poslanci mestského zastupiteľstva na čele s primátorom, môžu obyvatelia podpísať v kancelárii prvého kontaktu i v kultúrnom a informačnom cente. Mesto však plánuje aj zber podpisov na pešej zóne. „Táto petícia je vyvrcholením snahy k tomu, aby SSC začala minimálne investičnú prípravu na tieto práce,“ uzavrel Ferenčík.