Quantcast
< sekcia Ekonomika

Kritériom obstarávania stavieb nemôže byť podľa SKSI najnižšia cena

Ilustračné foto Foto: TASR

Najdôležitejším kritériom v procese verejného obstarávania stavieb nemôže byť najnižšia cena. Myslí si to predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI) Vladimír Benko.

Bratislava 28. marca (TASR) – Najdôležitejším kritériom v procese verejného obstarávania stavieb nemôže byť najnižšia cena. Myslí si to predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI) Vladimír Benko, podľa ktorého rozhodovanie o kvalite stavieb prešlo z rúk stavebných odborníkov do rúk developérov a manažérov.

"Ich jediným kritériom obstarania stavby je najnižšia cena za projektovanie a zhotovovanie diela," uviedol šéf stavovskej organizácie. Za chybu systému slovenského stavebníctva označil fakt, že práve stavby, ktoré sú produkty so životnosťou niekoľkých generácií, obstarávajú investori na Slovensku za čo najmenej peňazí.

"Pri stavbách, ktorých návrhová životnosť je pre budovy minimálne 50 rokov a pre inžinierske stavby 100 a viac rokov a ktorých spoľahlivosť a bezpečnosť vo verejnom záujme má garantovať štát, nemôžeme považovať za prvoradé kritérium obstarať ich čo najlacnejšie a už vôbec nie elektronickým trhoviskom," vysvetlil Benko.

Odstránením podmienky najnižšej ceny z verejných obstarávaní sa podľa neho začína cesta pre správne smerovanie slovenského stavebníctva ku kvalitnejším stavbám. "Za najnižšiu cenu nie je možné vytvoriť kvalitný projekt ani ho kvalitne zrealizovať. Preto by mali investori dbať na to, aby sa hlavným kritériom obstarávania stala nie najnižšia ponuka, ale ekonomicky najvýhodnejšia ponuka, teda pomer kvalita a cena," dodal predseda SKSI.

Verejné obstarávania však nevníma ako jediný nedostatok vo fungovaní stavebníctva na Slovensku. Ako upozornil, stavbárom nedá spávať katastrofálna platobná morálka investorov a podliezanie cien za prípravu projektovej dokumentácie či realizáciu stavby. Problémom je aj zastaraná legislatíva. To všetko vraj spôsobuje kolaps stavieb nielen v SR, ale aj v ostatných krajinách Európy, kde je ich regulovanie ponechané voľnému trhu v dlhotrvajúcej hospodárskej kríze.

Keďže príprava nového stavebného zákona sa predlžuje, Benko navrhuje pre oblasť projektovania a zhotovovania stavieb novelizovať aj v súčasnosti platný zákon z roku 1976. Najdôležitejší predpoklad pre väčšiu kvalitu v stavebníctve vidí v dodržiavaní zákona a vymožiteľnosti práva.