Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Ekonomika

Krupinčania si odhlasovali v investičných prioritách obnovu ciest

Oprava poškodených častí cesty, ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta

Na druhom a treťom mieste skončila rekonštrukcia miestnych tenisových kurtov.

Krupina 3. februára (TASR) - Rekonštrukcie miestnych komunikácií v havarijnom stave zvíťazili v internetovom hlasovaní obyvateľov Krupiny o investičných prioritách mesta na rok 2017. Hlasovalo za ne 44 percent z takmer 400 občanov zapojených do ankety.

Na druhom a treťom mieste skončila rekonštrukcia miestnych tenisových kurtov (16 percent hlasujúcich) a rekonštrukcia budovy Kina Kultúra (15 percent).

Obnovenie miestnych komunikácií a chodníkov je v tomto roku prioritou aj pre vedenie Mestského úradu v Krupine. Už vlani sa na ich rekonštrukciu vynaložilo 366.000 eur.

Ako uviedol primátor Radoslav Vazan, mestský úrad spracoval podrobnú mapu stavu jednotlivých miestnych komunikácii a chodníkov s vyčíslením nákladov na ich obnovu. "Mestské zastupiteľstvo z nich vybralo a schválilo obnovu siedmich komunikácií s chodníkmi v centre mesta, ktoré sú v havarijnom a nevyhovujúcom stave," konštatoval.

V rámci toho plánujú dobudovať parkovisko, chodník a spevnené plochy s odvodnením a upraviť okolie pri novej športovej hale. Odvodnenie plôch a nový prístup chcú zrealizovať aj na vstupe do Základnej školy J. C. Hronského od Školskej ulice.

Investovať plánujú aj do obnovy vlastných budov a tým aj do úspor na energiách, hlavne na vykurovaní. V rozpočte mesta je preto zahrnutá komplexná obnova – zateplenie Domu služieb, rekonštrukcia a zateplenie strechy na budove Kina Kultúra, oprava časti strechy na budove nemocnice. Na zníženie energetickej náročnosti je zameraný aj projekt rekonštrukcie Materskej školy Malinovského – elokovaných tried na ulici Ivana Krasku, ktorý mesto pripravuje podať na Environmentálny fond SR. "Chceme pokračovať aj v rozširovaní vodovodnej siete na lazoch a tým skvalitniť život ich obyvateľom," pripomenul primátor.

Ako ďalej uviedol, mesto je pripravené aj na aktuálne vychádzajúce výzvy z fondov Európskej únie, ktoré sa už rozbehli naplno. Pripravené sú viaceré projekty, napríklad vybudovanie odborných učební v základných školách, rekonštrukcia zdrojov vykurovania vo verejných budovách, úprava tokov a budovanie protipovodňových opatrení na tokoch Kltipoch a Kňazov potok, ktoré v roku 1999 pri povodni spôsobili mestu a jeho obyvateľom veľké škody.

Podané sú tiež projekty na dotácie zo štátneho rozpočtu na obnovu kultúrneho dedičstva – IV. etapu obnovy hrobky rodu Plachých, sanáciu vlhkosti v Múzeu Andreja Sládkoviča a obnovu strechy a fasády na časti historickej budovy mestského úradu. Pripravuje sa aj rekonštrukcia tenisových kurtov a čiastočná obnova detských ihrísk.