< sekcia Ekonomika

Nová krymská vojna by mala nedozerné ekonomické následky

Vyše 27.000 ľudí podporilo dnes v Moskve vyslanie ruských jednotiek na ochranu ruských občanov a po rusky hovoriaceho obyvateľstva na Kryme a na východe Ukrajiny. Foto: TASR/AP Photo

Nemecký manager magazin na internetovej stránke uvádza, že by priniesla štátny bankrot Ukrajiny a zrejme by zaťažila aj svetovú konjunktúru.

Frankfurt nad Mohanom 3. marca (TASR) - Vojna o Krym medzi Ruskom a Ukrajinou by mala podľa ekonómov nedozerné hospodárske následky. Nemecký manager magazin na internetovej stránke uvádza, že by priniesla štátny bankrot Ukrajiny a zrejme by zaťažila aj svetovú konjunktúru.

Hlavný ekonóm Dekabank Ulrich Kater povedal, že geopolitické neistoty pred prahom EÚ a s nimi spojený politický konflikt s Ruskom by priniesli spoločenstvu aj hospodárske dôsledky.

Ak sa odhliadne od ohrozenia dodávok plynu z Ruska cez ukrajinské územie do Európy, vznikla by veľká neistota o tom, aké ďalšie zámery by mohla mať Moskva vo východnej Európe.

Riaditeľ Ústavu pre makroekonomiku a výskum konjunktúry (IMK) Gustav Horn konštatoval, že v prípade, ak by roztržka viedla k ozbrojeným zrážkam, Ukrajine hrozí finančný kolaps. Dodal, že "v takej neprehľadnej situácii by málo dokázali urobiť Medzinárodný menový fond (MMF) i EÚ. Štátny bankrot Ukrajiny by bol neodvratný". Z európskeho i globálneho hľadiska by sa posilnili neistoty, ktoré už aj tak jestvujú.

Konflikt by poškodil vzťahy EÚ a Ruska

Christian Dreger, riaditeľ úseku medzinárodnej ekonomiky v Nemeckom ústave pre hospodársky výskum (DIW), poukázal na to, že kríza už teraz ohrozuje postup integrácie globálnej ekonomiky. V prvom rade by ďalší rast napätia zaťažil vzťahy Ruska a EÚ.

Ide o to, ako zdôraznil Dreger, aby sa "čo najskôr" dosiahla hospodárska a politická stabilizácia Ukrajiny. EÚ môže k tomu prispieť, "avšak riešenie sa nedá dosiahnuť bez Ruska".