Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia Ekonomika

Ku koncu júna na Slovensku pracovalo 73.080 cudzincov

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Na Slovensku na základe informačnej karty ku koncu júna tohto roka pracovalo 33.191 ľudí z krajín Európskej únie (EÚ) a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP).

Bratislava 25. júla (TASR) - Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku ku koncu prvého polroka tohto roka vzrástol. Celkovo ich pracovalo 73.080, pričom ich počet medzimesačne stúpol o 990, medziročne o 15.082. Vyplýva to z aktuálnych štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

Na Slovensku na základe informačnej karty ku koncu júna tohto roka pracovalo 33.191 ľudí z krajín Európskej únie (EÚ) a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). "Čo sa týka trendu, tak 463 Európanov ubudlo na pracovnom trhu a 1450 ľudí z tretích krajín pribudlo. Spolu tak pribudlo 990 cudzincov," vyčíslil minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Z hľadiska tretích krajín najviac pracovníkov pochádza zo Srbska, Ukrajiny a Vietnamu. Richter priblížil, že najviac na Slovensku nepribúda Srbov, ale Ukrajincov.

Spomedzi krajín EÚ/EHP najčastejšie na Slovensku pracujú Rumuni, Česi, Maďari, Poliaci, Taliani a Chorváti. "To sú krajiny, ktoré majú v SR nad 1000 zamestnancov," doplnil Richter.

Z hľadiska regiónov najviac cudzincov pracovalo ku koncu júna v Bratislave, následne v Trnave.