Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Ekonomika

Kvartálny zisk poľskej firmy Orlen klesol o viac než dve tretiny

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Poľská spoločnosť oznámila, že v 1. štvrťroku zaznamenala čistý zisk 2,77 miliardy zlotých (648,92 milióna eur). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená pokles o 70 %.

Varšava 23. mája (TASR) - Poľská petrochemická spoločnosť Orlen zaznamenala v 1. štvrťroku prepad čistého zisku o viac než dve tretiny. Výsledky firmy nepriaznivo ovplyvnila daň z nadmerných ziskov a slabšie výsledky rafinérskej divízie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Poľská spoločnosť oznámila, že v 1. štvrťroku zaznamenala čistý zisk 2,77 miliardy zlotých (648,92 milióna eur). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená pokles o 70 %. Spoločnosť tak zaostala za odhadmi analytikov, ktorí počítali s poklesom zisku v priemere na 3,24 miliardy zlotých.

Zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) zaznamenal za prvé tri mesiace roka 7,73 miliardy zlotých. Medziročne tak tento zisk klesol o 53 %.

Spoločnosť vyplatila v rámci takzvanej windfal tax, teda dane z nadmerných ziskov, v 1. kvartáli 7,7 miliardy zlotých, čo predstavuje zvýšenie o 4,2 miliardy zlotých. Za celý rok by táto platba mala podľa firmy predstavovať približne 15 miliárd zlotých. Navyše, prevádzkový zisk v rafinérskom segmente zaznamenal pokles o 52 % na 1,9 miliardy zlotých. Dôvodom sú nižšie marže aj objemy.

(1 EUR = 4,2686 PLN)