Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

Kyjev a Moskva potvrdili ukončenie tranzitu ruského plynu do Európy

Ilustračné foto. Foto: TASR - Roman Hanc

Platnosť poslednej tranzitnej zmluvy vypršala v stredu, keď sa Ukrajina rozhodla nepredĺžiť dohodu po ruskej invázii z februára 2022.

Kyjev 1. januára (TASR) - Moskva a Kyjev v stredu potvrdili, že ruský plyn už nebude prepravovaný do Európy cez Ukrajinu, čím sa ukončila desaťročia trvajúca dohoda a posledná "obeť vojny medzi týmito susedmi". TASR o tom informuje na základe správy tlačovej agentúry AFP.

Ruský energetický gigant Gazprom vo vyhlásení uviedol, že "ruský plyn sa od 06.00 h SEČ nedodáva prostredníctvom tranzitu cez Ukrajinu".

Od rozpadu Sovietskeho zväzu (ZSSR) v roku 1991 sa ruský plyn dodával do Európy prostredníctvom plynovodov vedúcich cez územie Ukrajiny.

Platnosť poslednej tranzitnej zmluvy vypršala v stredu, keď sa Ukrajina rozhodla nepredĺžiť dohodu po ruskej invázii z februára 2022.

Ruský plyn v roku 2023 predstavoval menej ako desať percent dovozu plynu do EÚ, čo v porovnaní so stavom pred vojnou predstavuje pokles o vyše 40 percent.

Niektorí členovia EÚ, väčšinou na východe, sú však z geografických a politických dôvodov stále vo veľkej miere závislí od ruského plynu, pripomína AFP.

"Zastavili sme tranzit ruského plynu," uviedol vo vyhlásení ukrajinský minister pre energetiku German Galuščenko, pričom tento krok označil za "historický".

Zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu prinúti niektoré krajiny siahnuť hlbšie do svojich rezerv a snažiť sa dovážať viac skvapalneného zemného plynu, konštatuje AFP.

Maďarska sa však tento krok v podstate nedotkne, keďže väčšinu ruského plynu dostáva krajina cez Čiernomorský plynovod, ktorý je alternatívnou trasou obchádzajúcou Ukrajinu, keďže vedie cez Turecko a Balkán.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.