Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Ekonomika

L. Bokros: EÚ by mala ponúknuť Ukrajine perspektívu členstva

Ilustračné foto, Kyjev, Ukrajina. Foto: TASR/AP/Sergei Chuzavkov

Profesor Stredoeurópskej univerzity v Budapešti Lajos Bokros nesúhlasí s názorom, že status kandidátskej krajiny by si mal Kyjev zaslúžiť prijatím reforiem.

Bratislava 10. júna (TASR) – Ukrajina by mala dostať perspektívu členstva v Európskej únii (EÚ) už teraz. Presvedčený je o tom bývalý maďarský minister financií, profesor ekonómie a verejných financií na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti Lajos Bokros. Ako uviedol v rozhovore pre TASR v rámci konferencie inštitútu INEKO, hoci krajinu čakajú ešte mnohé reformy, prísľub členstva v únii by posilnil tamojšie demokratické sily.

Bokros nesúhlasí s názorom, že status kandidátskej krajiny by si mala Ukrajina zaslúžiť prijatím reforiem. „Nie som si istý, či niektoré z juhovýchodných európskych štátov, ako Bosna a Hercegovina alebo Macedónsko, si to zaslúžia viac než Ukrajina. EÚ jasne deklarovala, že všetky krajiny juhovýchodnej Európy sa jedného dňa stanú jej členmi. Únia rokuje dokonca aj s Kosovom. Ukrajina nie je horšia ako tieto krajiny,“ domnieva sa.

Zároveň pripomenul, že niektoré štáty sú stále členmi únie napriek tomu, že zvrátili mnohé z prijatých reforiem. „Členstvo v EÚ nie je zárukou, že reformy zotrvajú. Nemôžeme preto od Ukrajiny očakávať, že najskôr uskutoční všetky reformy a potom zvážime jej prijatie. Dnes to už nejde. Dokonca aj v rámci EÚ máme politické ústupky, zvraty, degeneráciu demokratických inštitúcií či pokusy populistických politikov zničiť vládu zákona. A únia je stále tu,“ poznamenal Bokros.

Ponuka atraktívnej historickej možnosti do budúcnosti môže podľa maďarského ekonóma posilniť demokratické sily v Ukrajine. „Uspokojí to aj tých, ktorí majú pocit, že Ukrajina je obeťou historického boja medzi východom a západom. Ukrajinskí občania zároveň pochopia, že budúcnosť krajiny je v EÚ, a nie s Ruskom. To je dôležité, pretože ukrajinská spoločnosť je veľmi rozdelená,“ zdôraznil.

Bokros je zástancom ďalšieho rozširovania únie. „To však neznamená, že by sa mali všetky výhody členstva ponúknuť týmto krajinám okamžite, ani netvrdím, že všetky tieto štáty by mali byť súčasťou eurozóny. Presadzujem myšlienku dvojrýchlostnej Európy ako skutočnosť, ktorú musíme prijať, ale je vo veľkom záujme EÚ expandovať ďalej na východ,“ konštatoval.