< sekcia Ekonomika

Najväčšími lákadlami regiónu Severné Maďarsko sú kúpele, hrady a víno

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Kultúrne a mestské inštitúcie, turistickí sprievodcovia, reštaurácie a iní drobní podnikatelia si v centre regiónu založili združenie cestovného ruchu Eger Turizmus.

Bratislava/Eger 22. júla (TASR) – Centrom regiónu Severné Maďarsko je historické mesto Eger. Táto hornatá oblasť pozdĺž slovenských hraníc okrem množstva termálnych kúpeľov, hradov, kostolov a iných historických pamiatok je bohatá aj na pestovanie hrozna.

"Liečivá voda, história a víno sú najväčšie lákadlá nášho regiónu. Medzi návštevníkmi však dominujú až z 85 percentami maďarskí hostia. Ostatní prichádzajú najviac z Poľska, Nemecka, Čiech a Slovenska. Naše liečivé vody využívali už pred stáročiami Turci. Podľa hĺbky zdroja aj prameňov vedľa seba má táto voda rôzne účinky. Niektorá dobre pôsobí na cievy, iná na vysoký tlak, reumu, zlomeniny a artrózy, zápalové a iné ochorenia. Máme certifikáty liečivosti vôd," na nedávnom stretnutí so slovenskými novinármi v Egri povedala Zuzsa Tóthné Bánszki z Medical Tourist Cluster of Northern Hungary. Združenie od roku 2009 zoskupuje hotely s liečivými kúpeľmi a zdravotné zariadenia. Zameriava sa aj na domáce a zahraničné kongresové podujatia.

Kultúrne a mestské inštitúcie, turistickí sprievodcovia, reštaurácie a iní drobní podnikatelia si v centre regiónu založili združenie cestovného ruchu Eger Turizmus. Jeho zástupkyňa Márta Hegedűsné Majnár potvrdila, že týmto sa navonok zlepšila celková informovanosť aj komunikácia medzi členmi združenia. Tých je takmer 100 a necítia sa medzi sebou ako konkurencia, ale spoločne podporujú marketing cestovného ruchu a vydávanie prospektov v nemeckom, poľskom a slovenskom jazyku.

Do združenia patrí suvenírová predajňa s názvom 1552. To je významný rok, v ktorom kapitán Ištván Dobó s vojakmi hrdinsky bránil egerský hrad pred obliehaním Turkmi. Okrem iných pamiatok tento bojovník je zvečnený aj súsoším na veľkoplošnom námestí pod hradom s osviežujúcou fontánou. V obchode 1552 možno sledovať Gabi Varró pri maľovaní šatiek a iných praktických hodvábnych textílií. "S vlastnými návrhmi tu prichádzajú aj slovenskí záujemcovia, podľa ktorých pestrofarebne maľujem ich predstavy," prezradila výtvarníčka.

Zaujímavé miesta Severného Maďarska propaguje aj regionálna turistická kancelária Magyar Turizmus Zrt. v Miškolci. Vznikla v roku 2011 a sídli v dome na ulici Ištvána Széchenyiho, ktorý s malými chybami v slovenčine zdobí pamätná tabuľa. Tá oznamuje, že vo dvore tejto budovy býval v rokoch 1862 - 1865 Pavol Országh Hviezdoslav, slovenský spisovateľ a básnik, priateľ maďarského ľudu. Iná pamätná tabuľa súvisiaca so Slovenskom je na mestskom hrade s najväčšou rytierskou sálou v Európe (360 štvorcových metrov), kde vládcovia prijímali najvýznamnejších hostí. Vo vedľajšej miestnosti tabuľa v slovenčine oznamuje, že tam kráľ Ľudovít Veľký ako prvému mestu v Európe udelil erb Košiciam 7. 5. 1369.

Hrad v Miškolci je zaujímavý aj tým, že bol 102 rokov svadobným darom kráľov svojim manželkám. Mali to ako letné sídlo, iba manželka Mateja Korvína Beatrix tam stále bývala a zaslúžila sa o jeho zveľadenie. Hrad jej patril do roku 1540, a tým sa skončila éra kráľovien. Ruiny hradu pomocou eurofondov kompletne obnovili od jesene 2012 do jari 2014.

"Vedľa hradu budujú areál pre rytierske súboje. V pláne je aj obnova hradnej priekopy a úprava okolia. V tomto regióne máme 25 hradov a ich obnovu iniciuje občianske združenie Po cestách severných hradov," prezradila Judit Buzás z regionálnej kancelárie Magyar Turizmus Zrt.

Rozsiahla rekonštrukcia hradu od roku 2012 je realizovaná aj v Egeri za vyše 1,8 miliardy forintov. Vraj je to najvýznamnejší maďarský hrad, v ktorom sú veľmi cenné historické dokumenty a expozície.

Čo sa týka vína, okrem významnej tokajskej oblasti presahujúcej na Slovensko je mesto Eger domovom svojho veľmi známeho vína Egri Bikavér (Egerská býčia krv). Tam sa konajú jeho štvordňové slávnosti a má aj svoje múzeum.